W poprzedniej części można było dowiedzieć się, jakie właściwości ogrodu należy uwzględnić podczas urządzania terenu wokół altanki ogrodowej oraz które gatunki roślin nadają się najlepiej do sadzenia przy drewnianej konstrukcji. Dziś przekonaj się, o czym warto pamiętać, urządzając ogród. Poznaj także gatunki klasyczne oraz orientalne i wybierz najlepszy rodzaj roślinności do Twojego ogrodu.
O czym warto pamiętać, urządzając ogród?
Jedną z najważniejszych zasad, którą warto kierować się podczas gospodarowania terenu wokół altanki, jest minimalizm. Zachowanie umiaru pozwala na utrzymanie odpowiedniego porządku w ogrodzie. Przesyt prowadzi do zbędnego chaosu, a to powoduje pogorszenie jakości relaksu i odpoczynku. Jakikolwiek nadmiar roślin i ozdób ogrodowych wpływa na zmniejszenie produktywności, co szkodzi osobom, które decydują się na pracę zdalną lub odrabianie lekcji w altanie ogrodowej. Dodatkowo warto zadbać o estetyczny wygląd całego terenu przydomowego, ponieważ ma on zachęcać do spędzania w nim czasu.
Odpowiedni odstęp pomiędzy roślinami
Pierwszym krokiem do wprowadzenia minimalizmu w ogrodzie jest prawidłowe sadzenie roślin. Należy zrezygnować z sadzenia ich gęsto, bez zachowania odstępów. Warto również sprawdzić ile przestrzeni potrzebują poszczególne gatunki, aby nie doprowadzić do ich zwiędnięcia. Trzeba pamiętać, że zasadzone małe rośliny, nawet po kilku latach mogą urosnąć do całkiem sporych rozmiarów.
Minimalizm w wyborze gatunków
Ważną kwestią w przypadku planowania sadzenia roślinności w ogrodzie jest gatunek kwiatów. Dobrze jeśli rośliny będą się od siebie nieco różniły, zapewniając unikatowy i ciekawy wygląd terenu, jednak trzeba pamiętać, aby nie wprowadzać do ogrodu zbyt wielu gatunków. Duża liczba różnorodnych kwiatów może powodować bezład i bałagan. Rośliny należy dobrać również w taki sposób, aby miały podobne wymagania pod względem ich uprawy. Ułatwia to pielęgnowanie zielonego terenu, a także zapewnia dobrą wymianę substancji pomiędzy roślinnością.
Co posadzić wokół altanki?
Przy altanie ogrodowej oprócz bogatej roślinności, dobrze zadbać także o piękną glebę. Nieustanną królową wśród ogrodowego podłoża jest trawa. Odpowiednio pielęgnowana i regularnie koszona może zapewnić świetną dekorację bez zbędnych dodatków.
Jeśli jednak chce się nieco bardziej wzbogacić przydomowy teren, można zastanowić się nad zasadzeniem kilku ciekawych gatunków kwiatów. Wybór roślin ogrodowych jest nieograniczony. Oczywiście należy wziąć pod uwagę wymienione czynniki, decydujące o tym, czy roślina odnajdzie się na danym terenie. Jeżeli nie jest się pewnym, jakie rośliny nadają się idealnie do warunków, panujących w ogrodzie, to warto szukać pomocy u specjalisty. Istnieją jednak gatunki, które są typowe w polskim ogrodnictwie i nie sprawiają większych problemów przy ich uprawie. Warto sięgać po klasyczne rośliny ogrodowe, które sprawdzały się doskonale w ogrodach wcześniejszych pokoleń. Ich uprawa nie należy do najtrudniejszych, a kwiaty prezentują się pięknie, zwłaszcza przy altanach ogrodowych.
Kwiaty jak z dawnych ogrodów
W dawnych czasach do zagospodarowania ogrodu wykorzystywano rośliny, które nie sprawiały kłopotów w ich uprawie. Obowiązki domowe często nie pozwalały na dokładną pielęgnację każdego liścia z osobna, dlatego wybierano kwiaty, które potrafiły zadbać o swój rozwój samodzielnie. Takie rozwiązanie sprawdza się obecnie u osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem, jak i tych, których napięty kalendarz nie pozwala na poświęcanie dużej ilości czasu na pielęgnację ogrodu. To także doskonała opcja dla miłośników pasywnego spędzania czasu, którzy znacznie bardziej preferują błogie lenistwo w altanie ogrodowej. Do gatunków roślin, które zapewniają widok, jak z babcinego ogródka, należą np. róże, malwy, czy słoneczniki.
- Róże – niektóre odmiany są odporne na mróz. Ich kwiaty kwitną sezonowo i regularnie. Sprawdzają się idealnie w polskich warunkach klimatycznych. Istnieją róże stojące oraz pnące. Te drugie nadają się perfekcyjnie do posadzenia przy altanie ogrodowej. Różana aranżacja będzie stanowiła przepiękną ozdobę drewnianej konstrukcji.
- Malwy – gatunek tych roślin znacznie poprawia i zwiększa cierpliwość u właścicieli. Malwy po zasadzeniu, w ich pierwszym sezonie, wypuszczają jedynie zielone liście. Dopiero w kolejnym roku zaczynają wyrastać piękne kwiaty. Na rynku istnieje szeroki wybór kolorystyczny tej odmiany roślin, dlatego bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie.
- Słoneczniki – należą do roślin mało wymagających. Słoneczniki potrafią rosnąć nawet w mało korzystnej glebie. Dodają jeszcze więcej koloru w ogrodzie, dzięki czemu cały teren zachęca do przebywania w nim znacznie częściej niż przed posadzeniem kwiatów.
Ogród w stylu orientalnym
Preferując nieco bardziej wyszukane motywy, warto zaopatrzyć się w rośliny z gatunków orientalnych. Takie kwiaty również świetnie ozdobią altanę ogrodową i dodatkowo dodadzą jej egzotycznego wyglądu. Do bardziej wyszukanych roślin, należą np. piwonie, języczniki oraz bambusy.
- Piwonie – pochodzące z Japonii i Chin od kilkunastu lat cieszą polskich ogrodników. Ich kwiaty kwitną głównie w czerwcu. Przed zasadzeniem piwonii dobrze jest wzbogacić glebę odpowiednim nawozem np. kompostem.
- Języczniki – rosną głównie w lasach tropikalnych na terenach Azji. Języczniki nie wymagają zbyt wiele podczas uprawy i są odporne na niskie, zimowe temperatury.
- Bambusy – umieszczone w przydomowym ogrodzie nadają bardzo wyjątkowego widoku. Warto sprawdzić, czy posiada się odpowiednie warunki do hodowli bambusów. Wymagają one odpowiedniego nasłonecznienia oraz nawodnienia.
Warto pamiętać, że wszystkie wybrane rośliny powinny podkreślać atuty altany ogrodowej. Nie powinny przytłaczać drewnianej konstrukcji. Najlepiej wybierać te kwiaty, które rozmiarem są mniejsze od budowli. Większe rośliny, krzewy i drzewa dobrze jest umieścić w nieco większej odległości od altanki.
Jakie krzewy wokół altanki?
Krzewy to rośliny, które rozmiarem znajdują się pomiędzy niskimi roślinami a wysokimi drzewami. Nadają się idealnie do zagospodarowania terenu wokół altany ogrodowej. Jednym z piękniejszych krzewów jest tawuła japońska. Charakteryzuje się ona żółto-pomarańczowymi listkami. Taki element kolorystyczny świetnie podkreśli egzotyczny charakter ogrodu. Jeżeli jednak woli się zachować bardziej stonowaną kolorystykę przydomowego terenu, to warto wybrać np. miniaturowe iglaki, które posiadają piękny i intensywnie zielony kolor. Niezależnie od tego, jaki krzew czy gatunek kwiatów trafi do ogrodu, roślinność z pewnością zapełni wolną przestrzeń w ogrodzie, tworząc piękną dekorację.