Marzec w ogrodzie oznacza dla wszystkich właścicieli przydomowych terenów rozpoczęcie prac porządkowych. Warto dokładnie zaplanować ten czas, tak aby nie pominąć żadnego kroku w dążeniu do posiadania pięknej przestrzeni. Sprawdź, jakie prace należy wykonać w ogrodzie, gdy na zewnątrz pojawiają się pierwsze oznaki wiosny.
Porządki ogrodowe wiosną – o czym należy pamiętać na przełomie lutego i marca?
Pierwsze promienie słoneczne, wyższe temperatury, budząca się do życia przyroda to oznaki, które wskazują na konieczność przeprowadzenia wstępnych prac ogrodowych. Marzec to idealny miesiąc na ich rozpoczęcie. Zanim jednak przejdzie się do ich realizacji, warto wszystko dokładnie rozplanować. Prawidłowo przygotowany plan działań znacznie usprawni wiosenne prace i z pewnością pomoże w realizacji pięknego ogrodu.
Krzewy i drzewa
Właściciele dużych przestrzeni ogrodowych powinni zorientować się w tym, jaki jest obecny stan ich krzewów oraz drzew. Często występujące zimą mrozy nie są korzystne dla tego rodzaju roślinności. Elementy takie, jak osłonki na krzewy można zdjąć w drugiej połowie marca. Przed wykonaniem tej czynności należy się jednak upewnić, że w następnych dniach pogoda nie ulegnie pogorszeniu, a na zewnątrz znów nie pojawią się niskie temperatury. Jeśli wszystko wskazuje na przebudzenie wiosenne, to można przejść do odświeżenia koron krzewów i drzew ozdobnych. Należy je przyciąć od góry specjalnym sekatorem, który trzeba odpowiednio naostrzyć. Dzięki temu roślina zyska miejsce do wypuszczenia nowych pędów lub owoców. Dobrze jest pamiętać również o nawożeniu gleby, zapewniającym prawidłowy wzrost i rozwój roślin. Warto podkreślić, że wskazane jest zabezpieczenie wszelkich powstałych ubytków i szkód. Istnieją specjalne środki do tego przeznaczone, o które warto zapytać w specjalistycznych sklepach z wyposażeniem ogrodowym.
Rośliny i kwiaty
Ocena kondycji dotyczy również pozostałej roślinności znajdującej się w ogrodzie. Jeśli pogoda na to pozwala, to wszystkie okrycia wierzchnie można zdjąć. Ziemię, z której wyrastają kwiaty, należy oczyścić z wszelkich jesienno-zimowych pozostałości, takich jak liście czy gałęzie. Rośliny, które na czas mrozów zostały wsadzone do doniczek, należy z powrotem przesadzić do ziemi. Te, które mają natomiast pozostać w donicach np. roślinność znajdująca się w altanie ogrodowej, warto przesadzić do nowego podłoża i potraktować je specjalnym nawozem. Wszelkie szkody w postaci obecności szkodników lub zaistniałych chorób liści należy usunąć za pomocą specjalnych środków. Dobrze jest również zwrócić uwagę na wszystkie kwiaty, które w trakcie jesieni i zimy uległy powiększeniu. Należy podjąć się wtedy tzw. rozsad, czyli rozmnażania roślin przez podział.
Trawnik
Prace w ogrodzie na przełomie lutego i marca obejmują również dokładnie zapoznanie się ze stanem trawnika. Zielone podłoże to marzenie każdego, kto wiosną i latem spędza sporo czasu w przydomowej przestrzeni. Wiosenne prace związane z murawą powinny rozpocząć się w drugiej połowie marca. W tym czasie należy dokładnie posprzątać cały teren. Niezbędne jest usunięcie wszystkich liści oraz odpadów nagromadzonych w czasie zimy. Warto użyć do tego grabi lub tzw. miotłograbi. W przypadku, gdy powierzchnia jest nierównomierna, warto przeprowadzić wałowanie trawnika, do którego potrzebny jest walec ogrodowy. Takie działanie pozwala na równomierny rozrost przyszłej roślinności. Podczas wykonywania tej czynności należy pamiętać o tym, aby ziemia nie była całkowicie sucha. Wałowania nie należy wykonywać, jeśli w ogrodzie planowana jest wertykulacja, czyli zabieg pielęgnacyjny, mający na celu usunięcie próchnicy.
Architektura ogrodowa
Niezbędną czynnością, jaką obejmują wiosenne prace ogrodowe, jest zatroszczenie się o inne elementy ogrodowe, takie jak przydomowa architektura. Na konstrukcjach różnego rodzaju w trakcie zimy gromadzą się kurze i zanieczyszczenia, a ich usunięcie sprawi, że ogród będzie odznaczał się większą estetyką. Właściciele drewnianych altan ogrodowych lub wiat garażowych powinni również zwrócić uwagę na stan wszystkich części konstrukcji. W przypadku ewentualnych szkód należy przeprowadzić niezbędne prace remontowe. Jeśli jest taka potrzeba, warto również odświeżyć powierzchnię zewnętrzną takiej architektury ogrodowej, decydując się na zmianę koloru bądź olejowanie belek.
Wiosenne prace wykonywane w marcu mają na celu przygotowanie przestrzeni pod nowe zmiany, wprowadzane w kolejnych miesiącach. Systematyczne działania w ogrodzie pozwalają na utrzymanie całego terenu w odpowiedniej kondycji zarówno pod względem utrzymania roślin w dobrym stanie, jak i zapewnienia całej przestrzeni estetycznego wyglądu.