Czerwiec to miesiąc, który rozpoczyna sezon letni. Jest to idealna pora na to, aby zacząć spędzać czas na świeżym powietrzu. Wiele ważnych okoliczności w tym czasie dzieje się właśnie na dworze. Chcąc urządzić wiosną przyjęcie urodzinowe lub celebrować inne ważne wydarzenie, nie trzeba wynajmować specjalnej sali – można do tego przeznaczyć swój ogród! Dowiedz się, jak urządzić wiosenne przyjęcie w ogrodzie i zapewnij sobie niezapomniane wspomnienia.
Od czego zacząć urządzanie przyjęcia ogrodowego?
Jeżeli zależy Ci na tym, aby przyjęcie wyprawiane w ogrodzie zapadło w pamięć gościom i domownikom, w pierwszej kolejności wykonaj gruntowne porządki.
Często meble ogrodowe ulegają w trakcie jesieni i zimy zniszczeniu, dlatego dobrze jest zatroszczyć się o to, aby wszelkie usterki były naprawione. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek dekoracji, dobrze jest również oczyścić cały teren. Warto przede wszystkim:
- usunąć martwe liście,
- skosić zarośniętą trawę,
- zrobić porządek z roślinami,
- podlać kwiaty,
- zagrabić ziemię.
Właściciele dodatkowych elementów w ogrodzie, takich jak np. altana ogrodowa, drewniany plac zabaw dla dzieci, fontanna czy oczko wodne, powinni również zdecydować się na ich wyczyszczenie. Drewnianą architekturę ogrodową dobrze jest pomalować, jeśli wyblakła na mrozie oraz sprawdzić, czy nie pojawiły się w niej żadne uszkodzenia (te czynności warto zrobić nie dzień przed planowanym przyjęciem, a nawet tydzień). W ten sam dzień altankę ogrodową warto odkurzyć i umyć. Takie zabiegi pozwolą gościom na bezproblemowe korzystanie z konstrukcji, ciesząc się jej użytkową funkcją.
Jak przyozdobić ogród na przyjęcie?
Mając zagwarantowaną czystą przestrzeń w ogrodzie, można przejść do jej dekorowania. Na samym początku warto się zastanowić, w jakim stylu ma być urządzone całe przyjęcie. Niektórzy decydują się bowiem na wyprawienie tematycznych urodzin, a w takim przypadku dobrze jest również zadbać o stworzenie odpowiedniego klimatu. Istnieją również neutralne sposoby na urozmaicenie przestrzeni.
Świetnym sposobem na stworzenie wyjątkowego nastroju w ogrodzie jest wykorzystanie tkanin i różnego rodzaju materiałów. Dodają one lekkości, a także zapewniają osłonę przed słońcem i wiatrem. Zwiewną zasłonę w kolorze bieli można przewiesić między drzewami w miejscu, w którym rozłożony będzie koc do strefy wypoczynkowej lub na belkach od altany ogrodowej. Warto również zadbać o miękkie siedziska dla gości w postaci poduszek oraz o ozdoby na stole np. minimalistyczny obrus i kwiaty w wazonach. Wszystko to sprawi, że korzystanie z altanki ogrodowej na przyjęciu będzie jeszcze przyjemniejsze i bardziej komfortowe.
Praktyczne porady na przyjęcie ogrodowe – o czym warto pamiętać?
Decydując się na wyprawienie przyjęcia w sezonie wiosennym, należy pamiętać, że może ono przedłużyć się nawet do godzin nocnych. W takim przypadku trzeba być ubezpieczonym na ewentualne niekorzystne warunki takie jak mrok i owady.
Wyjątkowo funkcjonalne i bardzo atrakcyjne wizualnie są girlandy lub lampki choinkowe. Zapewniają one nie tylko przytulny klimat, ale i dostarczają wystarczająco dużo światła, by czuć się komfortowo. Można je rozwiesić na altance bądź nawet całej przestrzeni ogrodowej, przyczepiając je do drzew lub płotu. Ważnym aspektem jest oświetlenie stołu, przy którym będą siedzieć goście. Rozstawienie lampionów na stole zapewni wyjątkowo ciepłą i przytulną aurę w trakcie wieczoru i umożliwi gościom lepszą widoczność, a za dnia przyda się do przytrzymywania obrusu w momentach mocniejszego wiatru.
Niezwykle ważną kwestią jest zadbanie o jak największy komfort gości. Dobrze jest zakupić kilka sprejów przeciw komarom i owadom, a także zdecydować się na rozstawienie kilku dodatkowych koców, którymi będzie można się okryć, gdy zacznie robić się chłodniej.
Czym ugościć bliskich – czego nie może zabraknąć na przyjęciu ogrodowym?
Na przyjęciu ogrodowym nie może zabraknąć dobrego jedzenia oraz muzyki, przy której goście będą mogli się dobrze bawić. Ważne, aby obie te rzeczy były dostosowane do formy przyjęcia. Przekąski powinny wytrzymać w wysokich temperaturach, panujących w trakcie wiosny, a muzykę należy dobrać do klimatu przyjęcia.
Jedzenie, jakie znajdzie się na stole, nie powinno zawierać kremów czy dodatków, które wymagają chłodnych temperatur. Może to spowodować ich roztopienie lub zważenie się, co po pierwsze nie prezentuje się estetycznie na stole, a po drugie pogarsza smak potraw. Znacznie lepiej zdecydować się na kruche przekąski oraz kanapki, które mogą stać długo na cieple. W temacie muzyki dobrze jest wiedzieć, czy goście nastawiają się bardziej na imprezę siedzącą, czy taką, w której można sobie pozwolić na tańce. Dobrze jest jednak przygotować dwie playlisty. Jedną taką, przy której będzie można siedzieć i rozmawiać, drugą, do której mogliby się nieco bardziej rozerwać.
Urządzając przyjęcie w ogrodzie, należy pamiętać, że dekoracją samą w sobie jest cała zielona przestrzeń. Nie należy więc przesadzać z ilością ozdób, a postawić jedynie na wyżej wspomniane tkaniny oraz girlandy. Subtelnym dodatkiem mogą być również świeżo zerwane kwiaty włożone do wazonów czy słoików z wodą rozstawione na stole. Tak naturalne i subtelne dekoracje zapewnią uroczego klimatu i sprawią, że wiosenne przyjęcie będzie niezapomniane!