Kiedy pogoda na dworze sprzyja, chętnie organizujemy naszym pociechom rozrywkę na świeżym powietrzu. Ustawiony w ogrodzie drewniany domek dla dzieci niewątpliwe sprawdzi się jako bezpieczne miejsce do codziennych zabaw. Jednak tylko właściwie przeprowadzona konserwacja jest gwarancją, że naszemu dziecku nic nie zagraża. Dowiedz się, jak zabezpieczyć drewniany plac zabaw!
Ogrodowy plac zabaw
Kolorowy domek ustawiony w ogrodzie na pewno sprawi mnóstwo radości bawiącym się pociechom, ale także będzie rzucał się w oczy – jego barwne elementy sprawią, że w ogrodzie zapanuje wyjątkowy klimat, ocieplający otoczenie. Jeśli odpowiednio o niego zadbamy, będzie stanowił nie tylko funkcjonalną przestrzeń do dziecięcych harców, ale też ciekawą dekorację przydomowej posesji.
Konserwacja placu zabaw
Jeśli zależy Ci na tym, aby drewniany plac zabaw posłużył więcej niż jeden sezon, jednocześnie zachowując swoje walory estetyczne, ważna jest jego odpowiednia pielęgnacja. Wystawiony w okresie jesienno-zimowym na: mróz, wiatr, opady deszczu i śniegu – jest narażony na niszczenie.
Pod wpływem niesprzyjających warunków atmosferycznych drewno może tracić kolor, zmieniać strukturę i pękać, a poszczególne elementy zostają narażone na gnicie oraz występowanie pleśni i grzybów. Niestety, może to uniemożliwić dziecku korzystanie z dostępnych rozrywek, kiedy tylko aura zacznie sprzyjać.
Dlatego przed udostępnieniem dziecku przestrzeni do zabaw po każdej, dłuższej przerwie (przed i po sezonie), przede wszystkim powinniśmy skontrolować stan techniczny i kondycję poszczególnych komponentów – zarówno drewnianych, jak i metalowych. Bez wątpienia powinniśmy sprawdzić:
- stabilność konstrukcji,
- drewniane elementy – podatne na uszkodzenia,
- metalowe elementy – podatne na korozję i rdzę,
- mocowania i połączenia śrubowe (stan zawiasów, łańcuchów, haków, uchwytów).
Wyczyszczenie całej konstrukcji z kurzu i innych zabrudzeń pozwoli na ocenę jej stanu oraz rozpoznanie występujących wad. Regularna kontrola sprawności przestrzeni, na której bawią się nasze pociechy, jest dla nich najlepszą gwarancją komfortu użytkowania i bezpieczeństwa. Przeglądów warto dokonywać zarówno przed rozpoczęciem sezonu zabaw – dzięki temu upewnimy się, że naszym pociechom nic nie zagraża, jak i po jego zakończeniu – konserwacja przed zimą pozwoli na utrzymanie całości w dobrym stanie na dłużej.
Kiedy już skontrolowaliśmy, jak wygląda stan placu zabaw, możemy przejść do działania! Oczyszczone i technicznie działające elementy warto odnowić, przechodząc przez poszczególne kroki.
Wygładzenie powierzchni
Zarówno przedsezonowa odnowa, jak i posezonowa konserwacja powinna rozpocząć się od wygładzenia drewna, pozwalającego na eliminację widniejących drzazg oraz na przygotowanie powierzchni do dalszych etapów konserwacji.
- Jeśli dostrzegliśmy w drewnie szczeliny czy ubytki, uzupełniamy je, wykorzystując szpachlę do drewna.
- Jeśli na drewnie wystąpiły jakiekolwiek naloty, pozbywamy się ich za pomocą specjalnych preparatów.
Do uzyskania gładkiej i zaokrąglonej powierzchni najlepiej wykorzystać papier ścierny – począwszy od niskiej granulacji, pozwalającej na pozbycie się większych niedoskonałości. Następnie do zmatowienia i usunięcia tłustych zabrudzeń powinniśmy sięgnąć po papier o większej granulacji.
Tak przygotowana powierzchnia ułatwi nam aplikację środków ochronnych i dekoracyjnych.
Jaki impregnat do drewna wybrać?
Na początku sięgamy po impregnat do drewna, wyrównujący chłonność i zabezpieczający przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. Jego nakładanie zapewni odpowiednie funkcjonowanie i nieskazitelny wygląd. Impregnacja pozwala na nasycenie drewna substancjami uodporniającymi przed jednym lub kilkoma z wymienionych czynników:
- wilgocią,
- promieniami UV,
- grzybami,
- chorobami drewna,
- butwieniem,
- pękaniem,
- pleśnią,
- ogniem,
- owadami i szkodnikami.
Ze względu na różnice składowe wyróżnia się kilka rodzajów impregnatów.
- Wodne (wodorozcieńczalne) – niepachnące, szybkoschnące, wydajne, pozbawione szkodliwych wyziewów.
- Solne – występujące w formie płynnej lub pod postacią proszku do rozcieńczenia. Charakteryzują się właściwościami chroniącymi przed: owadami, grzybami i ogniem.
- Rozpuszczalnikowe – w przeciwieństwie do impregnatów wodnych wykazują się niską odpornością na wilgoć, dlatego wymagają połączenia ze środkiem wykończeniowym dobrej jakości. Są szybkoschnące, charakteryzują się intensywnym i duszącym zapachem, a ich stosowanie powoduje ulotnienie się do atmosfery szkodliwych substancji.
- Naturalne/ekologiczne (olejowe, woskowe) – są to preparaty, wykazujące właściwości ochronne, w których składzie można znaleźć pokost (otrzymywany z niejadalnego oleju lnianego), smołę drzewną, żywicę lub wosk roślinny. Charakteryzują się szerokimi właściwościami ochronnymi, zabezpieczają drewno przed: występowaniem mikroorganizmów, wilgocią, stojącą wodą, blaknięciem, pęknięciami, promieniami UV i owadami.
- Bejca do drewna – preparat o właściwościach impregnująco-barwiących.
- Pokost lniany – nietoksyczny, delikatny i naturalny impregnat. Jednak pokost potrzebuje dużo czasu, aby w pełni wyschnąć i dodatkowo wymaga połączenia z silnym preparatem wykończeniowym.
Przy impregnacji warto pamiętać o:
- upewnieniu się przed jego nałożeniem, czy powierzchnia na pewno jest sucha i pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń oraz pyłków,
- szlifowaniu pomiędzy nakładaniem warstw – dzięki temu wygładzimy pojawiające się po pierwszym malowaniu włókienka i cząsteczki kurzu, a także wzmocnimy przyczepność następnej warstwy.
Do wyboru mamy impregnat do drewna bezbarwny, podkreślający naturalny odcień drewna lub środek wzbogacony o pigmenty, nadający określony kolor.
Czym pomalować drewniany plac zabaw?
Zarówno przy odnowie, jak i konserwacji możemy sięgnąć po środki utrwalające nałożony impregnat. Do wyboru mamy preparaty bez barwników i koloryzujące, które nadadzą oryginalnego wyglądu i jednocześnie ochronią przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi (np. zarysowaniami).
Warto sięgać po żywe, radosne i wyraziste odcienie, które przywołają dziecięcy i wesoły charakter. Dodatkowo ich aplikacja pozwoli na dopracowanie ostatecznego wyglądu placu zabaw i zabezpieczenie przygotowanej powierzchni. Dlatego w ostatniej kolejności sięgamy po preparat o właściwościach ochronno-dekoracyjnych (transparentny lub koloryzujący), sprawdzą się np.:
- lakier – chroniący przed uszkodzeniami mechanicznymi, zabrudzeniami i wodą,
- lakierobejca – łącząca w sobie działanie bejcy (środka impregnującego) i lakieru (warstwy ochronnej),
- lazura do drewna – zabezpieczająca przed zabrudzeniami i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
- emalia lub farba – tworzące powłokę ochronną przed wilgocią i promieniami UV,
- olej do drewna – w przeciwieństwie do pozostałych środków nie tworzy warstwy ochronnej, ponieważ wnika w głąb surowca, zabezpieczając go od wewnątrz przed negatywnymi wpływami czynników środowiskowych.
Metalowe komponenty
Występująca rdza i korozja nie tylko źle się prezentują – przede wszystkim zagrażają bezpieczeństwu naszych pociech. Jeśli zauważysz na metalowych elementach rdzę, w pierwszej kolejności zajmij się jej usunięciem, a następnie zabezpiecz miejsce, gdzie się pojawiła specjalną farbą przeznaczoną do metalu, która charakteryzuje się właściwościami chroniącymi przed negatywnym wpływem warunków pogodowych.
Stan techniczny ogrodowego placu zabaw dla dzieci decyduje o ich bezpieczeństwie w trakcie zabawy. Dlatego tak ważna jest regularna kontrola i dbałość nawet o najdrobniejsze szczegóły.