Słońce wychodzące zza chmur i coraz cieplejsze wieczory wskazują na jedno: czas na rozpoczęcie sezonu ogrodowego! Wiosna i lato to pory roku, w których dzieci bawią się godzinami na świeżym powietrzu, a dorośli czerpią radość z odpoczynku pod gołym niebem. Dla osób, które posiadają duży ogród, doskonałym rozwiązaniem jest stworzenie w nim przytulnego kąta. Ogrodowa altana to idealna przestrzeń do relaksu lub spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Jak przygotować altanę ogrodową na sezon letni?
Sprawdź 5 rzeczy, o których należy pamiętać.
1. Naprawa altanki
W przypadku posiadania altany z zeszłych sezonów, należy ją odpowiednio przygotować do ponownego użytku. Jesienno-zimowe mrozy mogły uszkodzić niektóre elementy konstrukcji. Należy dokładnie sprawdzić każdą część altany ogrodowej. Warto się upewnić, że w konstrukcji nie ma żadnych ubytków, tak aby jej ponowne użycie było bezpieczne. W przypadku jakichkolwiek awarii, niezbędna jest ich naprawa. Jeśli są to drobne uszkodzenia, można zreperować je samemu, wykorzystując do tego profesjonalne materiały, które skutecznie niwelują szkody. Przeciekający dach można na przykład potraktować specjalnym środkiem, dzięki któremu, w sposób niedrogi i skuteczny, uszczelni się dach. Jeżeli jednak zniszczenia są większe, to obowiązkowa jest ingerencja specjalisty.
2. Jak sprzątać altanę po zimie?
Jeżeli wszystko wygląda dokładnie tak, jak powinno, to można przejść do etapu oczyszczania altany. W czasie zimy z pewnością nagromadziło się wiele zabrudzeń w postaci liści, gałęzi czy kurzu. Dobrze jest oczyścić całą konstrukcję i dokładnie ją umyć. Na samym początku drobne zanieczyszczenia można usunąć ręcznie lub przy użyciu szczotki i szufelki. Do sprzątania całej powierzchni altany ogrodowej, świetnie nadają się urządzenia bezprzewodowe, które są bardzo wygodne w użytkowaniu. W przypadku odkurzania altany ogrodowej dobrze jest zaopatrzyć się w sprzęt, który będzie posiadać odpowiednie końcówki. Prawidłowo dobrane części odkurzacza, pozwalają dotrzeć do trudno dostępnych i najbardziej zakurzonych miejsc. Najlepiej sprawdza się końcówka szczelinowa. Dbanie o takie szczegóły to ochrona przed ewentualnym porysowaniem drewnianej konstrukcji. Warto także pamiętać o tym, aby oczyścić dach altany, jednak w tym przypadku należy zachować wyjątkowo dużą ostrożność.
3. Renowacja – drugie życie altanki ogrodowej
Tak jak w przypadku sprzątania, wcześniej używaną altanę, należy odpowiednio odświeżyć. Jeżeli wymaga ona drobnych zabiegów pielęgnacyjnych, warto poświęcić chwilę na jej odnowienie. Po długim okresie nieużytkowania altany, może pojawić się na niej odbarwienie lub co gorsza – próchnienie materiału. Przed nałożeniem jakiegokolwiek impregnatu, drewno można delikatnie zeszlifować. Dzięki temu likwiduje się odstające drzazgi i przygotuje konstrukcję do renowacji.
Drewno warto potraktować specjalnym środkiem, przeznaczonym do konserwacji takich konstrukcji. Zmiany w kolorze można odświeżyć, malując belki na nowy, modny w danych sezonie, kolor. Najlepiej sprawdzają się farby, które mają właściwości ochronno-dekoracyjne. Taki preparat chroni drewno przed szkodliwym działaniem, a jednocześnie nada mu ładny wygląd. Dobrze jest także zabezpieczyć altanę ogrodową przed powstawaniem nowych grzybów i glonów, używając takich materiałów, jak:
- oleje,
- lakiery,
- lazury,
- impregnaty.
Olejowanie powierzchni zapewni odporność na ścieranie się poszczególnych części konstrukcji altany. Dzięki lakierowaniu uzyskuje się lśniącą powłokę. Takie preparaty wydobywają również naturalny kolor drewna i wzmacniają rysunek słojów drewna.
4. Jak urządzić altanę w środku – odpowiednie wyposażenie
Oprócz wyglądu zewnętrznego liczy się także wnętrze altany ogrodowej. Przygotowując ją do sezonu letniego, należy stworzyć jak najbardziej przytulne miejsce. Jeśli posiada się meble, które były używane w poprzednim sezonie, to warto się upewnić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań w skorzystaniu z nich kolejny raz. Należy sprawdzić, czy podczas przechowywania, żaden element wyposażenia się nie złamał. Gwarantuje to bezpieczeństwo i komfort użytkowania. W przypadku zakupu nowej altany ogrodowej należy dobrać do niej odpowiednie meble, które stworzą razem spójną całość. W środku mogą się znaleźć:
- krzesła,
- stoliki,
- leżak,
- hamak,
- fotele.
Wybór odpowiednich mebli zależy od wielu kwestii. Główną z nich jest rozmiar altany. W większych przestrzeniach można pozwolić sobie na bardziej rozmaite elementy wyposażenia. Niezależnie od tego, ile elementów znajdzie się w środku altany, trzeba pamiętać, aby je odpowiednio oczyścić. Wszystkie poduszki i koce należy wyprać, a większe elementy, które nie zmieszczą się do pralki trzeba odkurzyć ręcznie. W tej czynności pomoże odkurzacz z filtrem wodnym, który pozbędzie się warstwy kurzu, a także odpowiednio oczyści materiał.
5. Jak ozdobić altankę ogrodową
Wszystkie dekoracje, którymi ozdabia się altanę ogrodową, powinny nie tylko tworzyć piękny nastrój, ale także być jak najbardziej funkcjonalne. Tak, jak w przypadku mebli, wykorzystując używane wcześniej dekoracje, warto się upewnić, że są one nadal odpowiednie do użytku. Jeśli nie, to można zainwestować w nowe ozdoby, które świetnie odświeżą design całego wnętrza altany. Dekorując je, należy zwrócić uwagę głównie na dwie rzeczy: elementy dekoracyjne oraz odpowiednio dopasowane oświetlenie.
Przytulna dekoracja
Dekoracja nadaje indywidualnego charakteru i stwarza niepowtarzalne wnętrze, w którym domownicy spędzają czas chętniej. Można wykorzystać do tego poduszki i koce, upewniając się, że nie są dziurawe i zabrudzone. Za elementy dekoracyjne posłużą także zapachowe świeczki, kwiaty doniczkowe i zwiewne firany.
Oświetlenie altany
Altanę ogrodową należy odpowiednio oświetlić. W tej roli doskonale sprawdzą się wspomniane wcześniej świeczki. Odpowiedni nastrój w czasie letnich wieczorów nadadzą także lampiony w różnych kształtach. Wiele osób decyduje się także na światło elektryczne. W przypadku używania lamp należy upewnić się, że żarówki nie są przepalone.
Konserwacja altany ogrodowej to czynność, o której nie można zapomnieć, przygotowując ogród do sezonu letniego. Przygotowanie konstrukcji nie zajmuje wiele czasu, a zapewnia bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Dodatkowo w odświeżonym wnętrzu przebywa się znacznie przyjemniej, co wpływa na jakość odpoczynku.