Nie od dzisiaj wiadomo, że zielony kolor uspokaja, a towarzystwo roślin może działać terapeutycznie. Roślinność wpływa pozytywnie na samopoczucie. Przebywanie wśród wielobarwnych kwiatów, przyczynia się do idealnego odpoczynku. Decydując się na zakup altanki ogrodowej, dobrze jest zadbać o jej otoczenie. Dowiedz się, co należy uwzględnić podczas urządzania ogrodu i zapewnij sobie wyjątkową przestrzeń do relaksu.
Projekt ogrodu – co posadzić koło altanki?
Przed rozpoczęciem wielkiej metamorfozy, czy jakichkolwiek prac ogrodowych, przyczyniających się do zmiany otoczenia, należy się do tego odpowiednio przygotować. Warto stworzyć projekt ogrodu, w którym uwzględnione jest dokładne rozmieszczenie poszczególnych roślin. Przy przenoszeniu wizji na papier, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę:
- rozmiar ogrodu,
- roślinność umieszczoną w altanie ogrodowej,
- nasłonecznienie terenu.
Rozmiar ogrodu
Przy projektowaniu ogrodu dobrze jest dokładnie zmierzyć długość i szerokość całego terenu. Należy także uwzględnić przestrzeń zajętą, której obsadzenie roślinami nie jest możliwe. Jest to na przykład przestrzeń, gdzie znajduje się altana ogrodowa.
W przypadku dużych działek można pokusić się o posadzenie kilku drzew owocowych, takich jak jabłoń, grusza czy śliwa. Gałęzie i liście zapewniają cień podczas wysokich temperatur w lecie, a w korzystnym sezonie drzewa przynoszą obfite i smaczne zbiory.
Roślinność umieszczona w altanie ogrodowej
Kwestia estetyczna jest bardzo ważna w aranżacji wnętrz, szczególnie tych, które mają służyć jako przestrzeń do relaksu i odpoczynku. Dotyczy to również altan ogrodowych oraz ogrodów. Warto zadbać o piękny wygląd terenu również wtedy, gdy chcemy w nim przyjmować gości. Niemałe znaczenie ma spójność całego wystroju. Zachowana kolorystyka i styl urządzenia altanki zapewnia ładny, jednolity wygląd, który zachwyca każdego. Znaczenie mają nie tylko rośliny umieszczone w altanie ogrodowej, ale i poza nią. Najlepszym rozwiązaniem jednak jest zachowanie jednolitości w obu przestrzeniach.
Nasłonecznienie terenu
Oświetlenie w ogrodzie ma ogromny wpływ na prawidłowy wzrost kwiatów. Na rynku istnieje obszerny wybór roślin ogrodowych. Wśród nich znajdą się te pochodzące z Polski, jak i orientalne gatunki, które naturalnie występują w ciepłych krajach. Z tego względu, że różnorodność roślin jest tak wielka, każdy, niezależnie od tego, jaki rodzaj oświetlenia posiada w swoim ogrodzie, może zdecydować się na rozpoczęcie swojej przygody z ogrodnictwem. Trzeba jedynie pamiętać, aby dokładnie sprawdzić, jakie nasłonecznienie panuje w ogrodzie i odpowiednio dobrać do niego gatunek kwiatów. Po południowej stronie domu panuje znacznie więcej światła słonecznego, niż w przypadku strony północnej. Intensywność oświetlenia skrzydła wschodniego i zachodniego zależy od pory dnia. Rośliny, które uwielbiają światło to między innymi:
- jałowiec sabiński,
- jarząb pospolity,
- wrzos pospolity,
- lawenda wąskolistna,
- jesion mannowy.
Do rośliny cieniolubnych, które najlepiej rozwijają się w terenach z ograniczonym dostępem do światła, zalicza się na przykład:
- grab pospolity,
- bluszcz pospolity,
- wiciokrzew tatarski,
- choinę kanadyjską.
- mahonię pospolitą.
Co posadzić przy altanie?
Roślinami, które nadają się do sadzenia przy altanach ogrodowych są te z rodzaju pnących. Po pewnym czasie ich uprawy stworzą piękną zieloną ścianę altany ogrodowej, tworząc z konstrukcją spójną całość. Warto wybierać takie, które dodatkowo posiadają walory zapachowe oraz estetyczne. Oprócz praktycznego zastosowania roślin w postaci „żywej ściany” zyskuje się również piękną ozdobę. Do najbardziej popularnych kwiatów z rodziny pnących należą:
- bluszcze pospolite,
- przywarki,
- hortensje pnące,
- powojniki,
- wiciokrzewy.
Czego nie sadzić przy altance ogrodowej?
Ze względu na to, że w altanie ogrodowej spędza się bardzo dużo czasu, należy uważać na rośliny, które w jakikolwiek sposób mogą wpłynąć źle na organizm człowieka. Warto zrezygnować z uprawy kwiatów, na które domownicy mają uczulenie. Istnieją także rośliny, które nie są przeznaczone do hodowli w warunkach domowych. Są one zazwyczaj trujące, parzące i kłujące. Warto się wystrzegać takich nazw, jak na przykład:
- wawrzynek wilczełyko,
- dyptam jesionolistny,
- róża pomarszczona,
- ognik.
Uwzględnienie wszystkich wymienionych zasad przyczyni się do powstania pięknego terenu przy altanie ogrodowej. Odpowiednia aranżacja roślinna stworzy wyjątkowe miejsce do odpoczynku, jak i aktywnego spędzania czasu z bliskimi.