Posiadasz swoją własną przydomową przestrzeń i zastanawiasz się, w jaki sposób najlepiej ją zagospodarować? Chcesz się dowiedzieć, czy projektowanie ogrodu zimą jest dobrym pomysłem? Sprawdź, jakie czynności warto wykonać w trakcie tej pory roku, aby zapewnić sobie idealne wejście w sezon ogrodowy już na początku wiosny.
Przemyślane projektowanie ogrodu
Każdemu, kto posiada przydomowy teren, zależy na tym, aby prezentował się on pięknie i wyjątkowo. Ogród pełni jednak nie tylko funkcję wizerunkową, ale także wypoczynkową. Dzięki niemu możliwe jest relaksowanie się wśród zieleni i wypoczęcie od nadmiaru wszystkich obowiązków. Przydomowa przestrzeń to również idealne miejsce do zabawy dla dzieci, a także teren do podejmowania aktywności sportowych i rekreacyjnych. Planując taką przestrzeń, warto dokładnie zaplanować każdy jej dostępny metr. Dobrze jest korzystać z rad specjalistów, posiadających wieloletnie doświadczenie w projektowaniu ogrodów. Nadrzędną kwestią jest jednak określenie celu przydomowego terenu. Jego rozplanowanie zależy bowiem od tego, w jakich warunkach jest on użytkowany. Prace aranżacyjne najlepiej zaplanować zimą, gdy z ogrodu się nie korzysta.
Ogród zimowy – wizerunek domu
W czasie, gdy na dworze zaczynają pojawiać się niskie temperatury, a ogród przestaje być użytkowany, warto dokładnie rozplanować jego wygląd na przyszły sezon. Nie należy jednak całkowicie zaniedbywać przydomowego terenu. Wręcz przeciwnie – wskazane są pewne prace ogrodowe, dzięki którym ogród będzie prezentował się zjawiskowo nawet w czasie szarych lub białych dni. Na czas panowania temperatur poniżej zera, dobrze jest zabezpieczyć wyposażenie ogrodowe oraz wszelkiego rodzaju sprzęty. Najlepiej schować je do ciepłego, suchego pomieszczenia. Pozwoli to na wykorzystanie ich w kolejnym sezonie i zapobiec ich zniszczeniu. Warto również zabezpieczyć roślinność przed zamarznięciem. Ich stan nawet w czasie mrozów należy regularnie kontrolować. Niezwykle ważne jest pamiętać o tym, aby zabezpieczyć altankę na zimę, tak aby drewno nie uległo odkształceniu lub odbarwieniu.
Drugorzędną, jednak dla wielu właścicieli ogrodów ważną kwestią, jest zadbanie o kwestie estetyczne ogrodu zimowego. Widać to zazwyczaj w czasie Świąt Bożego Narodzenia, kiedy choinki ogrodowe są przyozdobione kolorowymi światełkami. Trzeba bowiem pamiętać, że przestrzeń domowa stanowi wizytówkę domu nie tylko w trakcie lata, ale także w czasie pozostałych pór roku. W grudniu oprócz zabezpieczenia altanki na zimę można pokusić się o przyozdobienie również tej konstrukcji. Wprowadzenie do jej wnętrza przenośnego grzejnika, a także zadbanie o gruby ciepły koc i grzane wino lub herbatę, z pewnością umili niejeden zimowy wieczór.
Dlaczego warto planować ogród zimą?
W momencie, gdy ogród nie jest użytkowany, dobrze jest zaplanować jego rozłożenie oraz wygląd na kolejny sezon ogrodowy. W trakcie zimy większość projektantów architektury krajobrazu nie zajmuje się praktycznymi działaniami, dlatego mają oni znacznie więcej czasu na przedstawienie propozycji aranżacyjnych terenów przydomowych. W czasie zimy można również przejść do podsumowania minionego sezonu i zrobić ogólny spis tego, co się w trakcie niego sprawdziło, a jakie rzeczy należy poprawić. Mowa tutaj między innymi o pielęgnacji roślin i ich ewentualnym przesadzeniu.
Projektowanie ogrodu zimą to również idealny sposób na sporą oszczędność pieniędzy. W sezonach, czyli wiosną i latem, ceny wyposażenia ogrodowego są znacznie podwyższone. Dobrze jest dokładnie przemyśleć to, jaki ma się pomysł na ogród, sprawdzić, które materiały będą niezbędne do jego realizacji i zakupić je w tańszej cenie przed rozpoczęciem się sezonu. Zadbanie o plan całego ogrodu zimą umożliwia również znacznie szybsze korzystanie z całego terenu już na początku wiosny.
Projektowanie przestrzeni ogrodowej – o czym należy pamiętać?
W trakcie planowania architektury krajobrazu w przestrzeni ogrodowej należy uwzględnić kilka bardzo istotnych kwestii. Mają one wpływ zarówno na końcowy efekt wizualny terenu, jak i również wiążą się z określoną ilością poniesionych kosztów. Im lepiej sporządzony plan, tym mniejszy wydatek dla właściciela ogrodu.
Instalacja systemu nawadniania
Tworząc plan od zupełnych podstaw lub chcąc dokonać większej rewolucji ogrodowej, należy przede wszystkim rozważyć zainstalowanie systemu nawadniania. Warto zastanowić się, w jakich miejscach terenu niezbędne będzie umieszczenie zraszaczy bądź kranów. Ich budowa wymaga bowiem ingerencji w glebę. Warto zrobić to zwłaszcza w trakcie zimy, kiedy można dokładnie rozeznać się z dostępnością różnych systemów nawadniania. Dobrze jest wybrać optymalne rozwiązanie, które zapewni montaż instalacji na początku wiosny i pozwoli na utrzymanie gleby i roślinności w prawidłowym stanie.
Prawidłowy dobór ziemi ogrodowej
Na projekt ogrodu niemały wpływ ma dobór odpowiedniej ziemi. Niezależnie od tego, jakiej wielkości terenem się dysponuje, warto wybrać uziemienie, które pozwoli na prawidłowy rozwój roślinności. Warto wziąć pod uwagę warunki pogodowe takie, jak na przykład nasłonecznienie danej przestrzeni, jak i rodzaj kwiatów i krzewów, jakie chce się wprowadzić do ogrodu. Najczęściej gleba ogrodowa w Polsce jest o odczynie w granicach 6 pH.
Pomysły na zmianę strefy wypoczynkowej
Zima to idealny czas na rozplanowanie całej strefy wypoczynkowej. Nawet jeśli ogród zimowy prezentuje się doskonale, dobrze jest się zastanowić nad ewentualnym odświeżeniem aranżacji przydomowej przestrzeni. Dobrze jest przejrzeć aktualne trendy, zdecydować co trafia w gusta domowników i wprowadzić nawet najdrobniejsze zmiany. Taki zabieg pozwoli odświeżyć wystrój przestrzeni ogrodowej oraz sprawi, że przebywanie w niej wiosną i latem będzie jeszcze przyjemniejsze.
Przegląd stanu posiadania
Niezwykle ważny w trakcie przygotowywania się do sezonu wiosennego jest dokładny przegląd wszystkich elementów ogrodowych. Należy dokładnie ocenić stan altany ogrodowej, uzupełnić jej ewentualne braki i jeśli jest taka konieczność – dokonać jej renowacji. Niezwykle ważny jest również przegląd całego wyposażenia ogrodowego. Warto sprawdzić, czy nie uległo ono zniszczeniu i w razie konieczności wymienić meble na nowe.