Decydując się na zakup samochodu, należy podjąć decyzję o tym, w jakim miejscu pojazd ma być przechowywany. Do wyboru ma się miejsca parkingowe bez zadaszenia bądź wiatę czy garaż. Te dwie rzeczy pełnią rolę mniej lub bardziej zabudowanej formy parkingu. Osoby, które posiadają taką możliwość, zdecydowanie częściej wybierają opcję drugą. Sprawdź, dlaczego warto posiadać garaż i jaka jego forma sprawdza się najlepiej.
Garaż – czy warto?
Kupno samochodu jest dość sporym wydatkiem. Eliminacja ewentualnych zniszczeń związanych z nieodpowiednią pielęgnacją pojazdu może generować bardzo wysokie koszty. Warto odpowiednio dbać o auto, zapobiegając tym samym powstawaniu szkód wymagających naprawy. Niezbędnym elementem w przypadku chęci utrzymania samochodu w prawidłowym stanie jest zaopatrzenie się w garaż. Zadaszenie chroni pojazd przed niechcianymi skutkami, takimi jak zniszczenie blachy auta spowodowane deszczem, śniegiem czy gradem, a także pojawianie się na niej odbarwień od promieni słonecznych.
Jaki garaż wybrać?
W Polsce do najczęściej wybieranych konstrukcji należą:
- garaże drewniane,
- garaże blaszane,
- garaże murowane.
W zależności od efektu, jaki chce się osiągnąć oraz jakim budżetem się dysponuje, można zdecydować się na jeden z nich. Garaże murowane są nieodłącznym elementem elewacji domowej. W przypadku chęci postawienia osobnego budynku, najczęściej pojawiającym się dylematem jest to, czy powinien on być drewniany czy blaszany. Istnieje kilka czynników, mających wpływ na ostateczną decyzję.
Co wziąć pod uwagę wybierając garaż wolnostojący?
Funkcjonalność
Garaż powinien zapewniać właścicielowi idealne miejsce do ochrony pojazdu, jak i przechowywania niezbędnych akcesoriów. Dodatkowa przestrzeń na trzymanie zapasowych opon, rowerów czy akcesoriów ogrodniczych, gwarantuje zachowanie porządku na zewnątrz ogrodu. Dzięki temu wszystkie elementy mają zabezpieczenie przed wilgocią, a w ogrodzie panuje ład i porządek. Drewno jest wyjątkowo wytrzymałe i trwałe. Gwarantuje znacznie lepsze właściwości izolacyjne niż garaże blaszane czy murowane. Dzięki temu samochód jest chroniony przed przegrzaniem w trakcie upałów oraz zniszczeniem przez szron i śnieg w zimie.
Przestronność
Niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonana jest konstrukcja, garaż musi być jak najbardziej przestronny. Niektóre z nich posiadają osobne miejsca na tzw. narzędziownie, które świetnie sprawdzają się dla wszystkich majsterkowiczów. Model z narzędziownią Teneryfa, dostępny w sklepie Kempar, umożliwia przechowywanie wszystkich sprzętów w jednym miejscu, chroni pojazd, a także tworzy miejsce do różnego rodzaju prac garażowych.
Cena
Wybierając garaż do swojej przestrzeni ogrodowej, należy wziąć pod uwagę cenę budynku. Kwota powinna być adekwatna do rozmiaru, wyglądu, a także jakości wykonania konstrukcji. Garaże drewniane są nieco droższe od blaszanych. Warto jednak zaznaczyć, że budynek powinien być wykonany z możliwie najbardziej jakościowych materiałów, zapewniających ochronę pojazdu. Warto wydać nieco większą sumę i zyskać gwarancję pełnej ochrony.
Wygląd
Niemałe znaczenie w trakcie wyboru garażu ma jego wygląd. Projekt powinien komponować się z całą przestrzenią i nie odbiegać za bardzo od ogólnej aranżacji. Ważne jest również wnętrze garażu, które mimo swojej funkcjonalności powinno prezentować się wyjątkowo schludnie i estetycznie. Dobrze wybierać garaże wykonane z materiałów odpornych na zniszczenia, tak aby cały budynek posiadał piękny wygląd i służył prawidłowo przez wiele lat. Szukając możliwie największej ochrony dla pojazdu, należy postawić więc na garaż drewniany, który odpowiednio pielęgnowany, zabezpiecza samochód, a jednocześnie prezentuje się bardzo estetycznie.
Rozmiar
Rozmiar garażu powinien być dostosowany do dwóch rzeczy: wielkości pojazdu, a także wymiarów podwórza. Warto wybrać konstrukcję, której wnętrze pozwala nie tylko na schowanie samochodu, ale także przechowywanie innych elementów. Przed wstawieniem konstrukcji najlepiej dokładnie zmierzyć przestrzeń, jaką się dysponuje. Pomoże to uniknąć różnego rodzaju niedogodności podczas montażu.
Drewniane garaże świetnie komponują się z naturą, wtapiając się w otoczenie i nie tworzą przepychu w całej przestrzeni. Sprawdzają się idealnie zarówno w małym, jak i dużym przydomowym otoczeniu. Garaż blaszany wygląda na nieco bardziej masywny, dlatego najczęściej umieszcza się go w dużych ogrodach.
Jakość wykonania
O tym, czy garaż powinien znaleźć się w ogrodzie, decyduje również jakość ogólnego wykonania konstrukcji. Odpowiedni dobór materiałów przyczynia się do tego, że budynek prezentuje się jak nowy, mimo upływu czasu. Drewno jest znacznie bardziej odporne na ewentualne uszkodzenia niż metal.
Garaż drewniany czy blaszany?
W zależności od potrzeb należy zdecydować się na tę zabudowę, która najlepiej sprawdzi się w danym ogrodzie. Garaż jest zabudowany z każdej strony, dzięki czemu chroni pojazd w całości. Dodatkowo auto nie jest pozostawione na widoku, co zapobiega kradzieżom czy dewastacjom.
Trzeba jednak pamiętać, że w pełni zabudowana konstrukcja stanowi nieodłączny element ozdobny ogrodu. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, jak wygląda i prezentuje się w całej przestrzeni. Garaż drewniany sprawdza się idealnie w ogrodach, gdzie znajduje się sporo roślinności. Wersja blaszana prezentuje się lepiej w nowoczesnych przestrzeniach, gdzie naturalne surowce nie są stawiane na pierwszym miejscu.