Altana w ogrodzie to wyjątkowe miejsce, które umożliwia przyjemne spędzanie czasu w gronie bliskich, na łonie natury. W takiej odskoczni łatwo odnaleźć relaks i uciec od codziennego natłoku spraw. Często spotykanym materiałem do budowy altan jest drewno – ponadczasowe i wszechstronne, które nigdy nie traci na popularności. Aby drewniana konstrukcja przez wiele lat zachowała atrakcyjny wygląd, koniecznie należy postawić na jej konserwację i malowanie. Takie rutynowe czynności trzeba wykonywać, przestrzegając określonych zasad. Przekonaj się, dlaczego warto co jakiś czas odświeżyć swoją altanę drewnianą z użyciem profesjonalnej farby i jak zrobić to we właściwy sposób.
Malowanie drewnianej altany ogrodowej – jaki ma cel?
Malowanie altany z drewna wpływa na jej żywotność oraz atrakcyjność wizualną. Co więcej, zastosowane środki, takie jak farba czy lakier, tworzą skuteczną barierę ochronną, która zapobiega niszczeniu na skutek następujących czynników zewnętrznych:
- wilgocią i deszczem,
- promieniowaniem słonecznym UV,
- działaniem grzybów i pleśni.
Drewno to surowiec, który zapewnia naturalny, nieco rustykalny wygląd w ogrodzie. Posiadacze altan wykonanych z tego materiału powinni co 3-4 lata postawić na malowanie konstrukcji – najlepiej specjalnymi farbami impregnującymi. Cykliczne zabezpieczenie może wydawać się dość żmudne i wymagające, jednak efekt, jaki przynosi taka forma odświeżenia, jest zachwycający.
Jak przygotować altanę do malowania?
Zanim chwyci się za zakupiony pędzel do malowania altany, należy odpowiednio przygotować ją do tego zabiegu. W pierwszej kolejności trzeba dokładnie oczyścić powierzchnię drewna z kurzu, brudu, a także ewentualnych resztek starej farby lub lakieru. Żeby taki proces przebiegł sprawnie, przydadzą się specjalne narzędzia, takie jak szlifierka czy szczoteczki. Po wyczyszczeniu konstrukcji należy pozostawić drewno do wyschnięcia, co gwarantuje lepsze wnikanie farby w strukturę drewna. Co więcej, na tym etapie niektórzy stosują specjalny podkład, który zwiększa przyczepność farby i zapewnia lepszy efekt wizualny.
Malowanie altany drewnianej krok po kroku
Po odpowiednim przygotowaniu powierzchni można rozpocząć proces malowania altany ogrodowej. Dla ładnego efektu warto zachować odpowiednią kolejność i następujące etapy:
- malowanie dużych powierzchni płaskich z pomocą wałka lub dużego pędzla,
- malowanie detali i trudno dostępnych miejsc z użyciem małego pędzla.
Niezależnie od używanego narzędzia pociągnięcia dłoni powinny mieć kierunek zgodny z włóknem drewna, dzięki czemu uzyska się najbardziej estetyczny i zadowalający wygląd. Co więcej, warstwy farby nie mogą być zbyt grube – w przeciwnym razie z upływem czasu może dojść do jej pękania. Proces malowania altany wymaga prawdziwej cierpliwości, jednak jest to inwestycja, która gwarantuje ochronę i olśniewający wygląd całej konstrukcji.
Kiedy i czym pomalować altanę drewnianą?
Malowanie altany drewnianej najlepiej zaplanować na wiosnę i lato, kiedy są sprzyjające warunki pogodowe. W ciągu słonecznego dnia nałożona farba schnie dużo szybciej, co znacznie skraca czas odświeżania ogrodowej konstrukcji. Do malowania koniecznie należy użyć farb lub lakierów dedykowanych do drewna. Przy wyborze odpowiedniego koloru produktu warto uwzględnić dotychczasowy wygląd i styl ogrodu – dzięki temu drewniana altana będzie idealnie komponowała się z pozostałymi elementami w najbliższym otoczeniu. Dla otrzymania lepszego efektu, warto dwukrotnie pomalować konstrukcję wybraną farbą – między tymi zabiegami trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać do całkowitego wyschnięcia, co zabezpieczy drewno przed powstawaniem brzydkich plam lub zacieków.