Altana ogrodowa to element małej architektury, który staje się miejscem relaksu i odpoczynku. Oprócz tego jest również piękną ozdobą przestrzeni ogrodowej. Aby móc bezpiecznie i w pełni korzystać z altanki ogrodowej, konieczne jest odpowiednie przygotowanie pod nią podłoża. Dzięki temu będzie ona służyć przez wiele lat. Dowiedz się, jak przygotować podłoże pod drewnianą zabudowę.
Znaczenie odpowiedniego podłoża
Niezależnie od tego czy posiadasz altanę gotową do samodzielnego zamontowania czy też czekasz na zamówioną konstrukcję od profesjonalnej firmy, istotne jest właściwe przygotowanie pod nią podłoża. Jest ono niezwykle istotne ze względu zarówno na bezpieczeństwo osób przebywających wewnątrz konstrukcji, jak i ze względu na trwałość i kondycję altany nawet po wielu latach użytkowania. Solidny fundament będzie skutecznie podtrzymywał altanę, co zapobiegnie jej niszczeniu.
Jak przygotować podłoże pod drewnianą zabudowę?
Przed rozpoczęciem przygotowywania podłoża warto szczegółowo zapoznać się z instrukcją montażu altanki bądź zasięgnąć porady profesjonalistów. Zazwyczaj fundamenty pod tego typu konstrukcje nie muszą być bardzo głębokie.
Podłoże pod altanę w kilku krokach
Krok pierwszy: usuń trawę
Pierwszym punktem od którego powinno się rozpocząć prace nad podłożem pod altanę jest usunięcie wierzchniej warstwy, czyli warstwy urodzajnej wraz z trawą. Przygotowanie podłoża powinno obejmować obszar, który będzie odpowiedni dla rozmiarów altany.
Krok drugi: wykopanie fundamentów
Kolejnym krokiem po oczyszczeniu podłoża jest rozpoczęcie tworzenia fundamentów. Fundamenty nie muszą być bardzo głębokie. Najczęściej jest to jakieś 50-60 cm. Jeżeli jednak chcesz mieć pewność, że altana będzie dobrze się trzymać możesz wykonać fundamenty na około 80 cm.
Krok trzeci: szalunek i zbrojenie
Po wykopaniu fundamentów można przejść do ułożenia szalunku z desek, a następnie do zbrojenia z prętów. Deski powinny wystawać z fundamentów na wysokość około 10 cm. W przypadku zbrojenia najlepsze będą pręty o średnicy około 8 mm.
Krok czwarty: beton
Kolejny etap to zalewanie fundamentów betonem. Przed tym można jeszcze podsypać fundamenty podsypką, czyli gruzem. Jeżeli zdecydujesz się na ten krok konieczne może okazać się dokładne ubicie gruzu, gdyż pominięcie tego etapu może skutkować w przyszłości problemami z pękaniem betonu. Po właściwym przygotowaniu podsypki można przejść do zalewania fundamentów wcześniej przygotowanym betonem. Istotne jest, aby zostały one wylane na około 10 cm powyżej gruntu.
Krok piąty: usunięcie desek i wylanie posadzki
Po całkowitym wyschnięciu betonu, a więc najlepiej następnego dnia należy usunąć wewnętrzne deski i uzupełnić powstałe przestrzenie. Doskonale sprawdzi się do tego żwir lub gruz, które następnie należy zalać chudym betonem do wysokości ścianek fundamentowych. Następnie należy dać betonowi wyschnąć i ułożyć warstwę izolacyjną, czyli folię budowlaną. Kolejnym krokiem jest ułożenie siatki prętów i wylanie posadzki.
Tak przygotowane podłoże zagwarantuje altanie stabilność. Ciężar altany będzie obciążał twarde fundamenty, a nie miękką ziemię. Dzięki temu altana nie będzie się zapadać i będzie piękną ozdobą ogrodu przez długi czas.