Zastanawiasz się, w jaki sposób zabezpieczyć swoje meble ogrodowe? Dowiedz się, co warto wiedzieć w tym temacie oraz w jakie akcesoria się zaopatrzyć, tak aby zapewnić wyposażeniu możliwie najlepszą ochronę przed niskimi temperaturami.
Zestaw ogrodowy – czym jest?
Meble ogrodowe umożliwiają odpoczynek w trakcie wiosny i lata. Tworzą idealną przestrzeń do pracy na świeżym powietrzu, a także gwarantują miejsce do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Najczęściej zestaw ogrodowy tworzą:
- krzesła ogrodowe,
- stół ogrodowy,
- fotel ogrodowy.
Elementy te bardzo często umieszcza się w przydomowej altance, która posiada odpowiednie zadaszenie chroniące meble przed ewentualnymi opadami deszczu, a także niekorzystnym wpływem promieni słonecznych. Takie działanie pozwala na utrzymanie mebli w prawidłowej kondycji. Zestaw ogrodowy warto również odpowiednio zabezpieczyć przed jesienią i zimą. Wyposażenie ogrodowe wykonane jest bowiem najczęściej z drewna, które jest szczególnie wrażliwe na niskie temperatury i wilgoć.
Meble ogrodowe – dlaczego warto je zabezpieczyć?
Jesienią i zimą meble ogrodowe warto schować do garażu bądź pomieszczenia gospodarczego. Wygospodarowanie miejsca, w którym jest sucho i ciepło zmniejsza ryzyko pojawienia się odbarwień i pleśni na drewnie. Przechowywanie zestawu ogrodowego w pomieszczeniu umożliwia również ochronę przed mechanicznymi uszczerbkami. Dzięki temu meble mogą być używane w kolejnym sezonie letnim. Warto pamiętać o tym, aby zestaw ogrodowy odpowiednio przygotować. Zabezpieczenie mebli ogrodowych specjalistycznymi preparatami pozwala na utrzymanie sprzętu w niezniszczonym stanie.
Jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed zimą?
Przygotowanie mebli do sezonu zimowego warto rozpocząć od ich dokładnego umycia. Należy usunąć wszelkie pozostałości po piasku, a także pierwsze jesienne liście. Dobrze jest wykorzystać do tego wąż ogrodowy oraz specjalne preparaty, które nie powodują odbarwiania się surowca. Jeżeli posiada się sporą liczbę mebli, to warto zainwestować w specjalną myjkę ciśnieniową, która pozwala na szybkie i wygodne czyszczenie wyposażenia. W przypadku mebli ogrodowych drewnianych należy wybierać tylko te środki, które są przeznaczone wyłącznie do czyszczenia drewna. Po dokładnym umyciu drewnianych krzeseł ogrodowych i stołu, sprzęt warto zaimpregnować lub polakierować. Pozwala to na zachowanie powierzchni zewnętrznej mebli w nienaruszonym stanie. Wyposażenie wykonane z rattanu warto jedynie odkurzyć, tak aby materiał nie uległ zniszczeniu. Wiklinę natomiast najlepiej oczyścić ciepłą wodą.
Meble ogrodowe drewniane – jakich preparatów użyć?
Meble ogrodowe drewniane to najczęściej wybierany rodzaj wyposażenia do altan ogrodowych. Prezentują się one wyjątkowo efektownie. Aby taki zestaw zachwycał wyglądem, należy dbać o jego odpowiednią kondycję. Czyszczenie mebli drewnianych powinno odbywać się przed rozpoczęciem sezonu letniego, w jego trakcie, a także po. Po umyciu krzeseł i stołu ogrodowego, meble należy odpowiednio zabezpieczyć. Idealnie w tym przypadku sprawdza się specjalny olej do drewna lub glazura. Zapewniają one ochronę przed:
- promieniami słonecznymi,
- brudem,
- kurzem,
- szarzeniem,
- blaknięciem,
- wilgocią.
Dzięki takim preparatom wyposażenie drewniane nie ulegnie zniszczeniu na świeżym powietrzu latem oraz w pomieszczeniu gospodarczym w trakcie zimy.
Czym pomalować meble ogrodowe drewniane?
Niektórzy przed schowaniem mebli do garażu czy pomieszczenia gospodarczego, decydują się na ich pomalowanie. Inni zostawiają tę czynność na sezon letni. W obu przypadkach dobrze jest wykorzystać farby, które są przeznaczone do drewna. Odpowiedni dobór preparatów gwarantuje zachowanie surowca w dobrej jakości oraz pozwala na uniknięcie wszelkiego rodzaju szkód związanych ze stosowaniem preparatów szkodliwych. Świetnym produktem do malowania drewna jest tzw. bejca. Pozwala ona na wyeksponowanie naturalnego wyglądu drewna wyrównując jego koloryt, a jednocześnie jest bardzo łatwa w użyciu. Jeśli chce się uzyskać nieco mocniejsze krycie, należy wybrać dedykowaną farbę.
Pokrowce na meble ogrodowe na zimę – warstwa ochronna
Dodatkowym zabezpieczeniem na jesień i zimę, poza odpowiednim umyciem mebli oraz ich zaimpregnowaniu jest zastosowanie specjalnych pokrowców. Taki materiał ochronny zapobiega gromadzeniu się kurzu na krzesłach i stołach ogrodowych oraz chroni je przed innego rodzaju uszkodzeniami. Warto zwrócić uwagę na to, aby pokrowiec na meble ogrodowe był:
- wodoodporny,
- lekki,
- mrozoodporny,
- odporny na uszkodzenia,
- oddychający.
Mebli ogrodowych nie należy przykrywać folią. Nie przepuszcza ona powietrza przez co powoduje gromadzenie się wilgoci, a co za tym idzie, pojawianie się pleśni. Na rynku istnieje kilka specjalistycznych materiałów służących do ochrony wierzchniej mebli ogrodowych. Najczęściej wybiera się plandeki i pokrowce. Dobrze zdecydować się na duże materiały, które pozwalają na ochronę całego mebla, a nie tylko jego poszczególnych części.
Meble ogrodowe – co z tekstyliami?
Meble ogrodowe wymagają często posiadania materacy i poduszek. Tekstylia te również warto odpowiednio zabezpieczyć na czas trwania jesieni i zimy. Materiały warto odkurzyć oraz jeśli to możliwe, ręcznie wyprać. Tak przygotowane elementy dobrze jest włożyć do specjalnego pokrowca zapinanego na zamek, tak aby ograniczyć ich kurzenie się.
Dokładne oczyszczenie mebli, zaimpregnowanie ich oraz schowanie do ciepłego i suchego pomieszczenia gwarantuje, że nie ulegną one zniszczeniu i zachowają swój piękny wygląd na kolejny sezon wakacyjny.