Jesteś właścicielem altanki ogrodowej i zastanawiasz się, w jaki sposób zabudować jej ściany? Zależy Ci na tym, aby konstrukcja chroniła przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, a jednocześnie charakteryzowała się estetycznym designem? Sprawdź, jakie istnieją sposoby na wypełnienie ścian popularnych konstrukcji ogrodowych.
Altana ogrodowa – idealne miejsce do relaksu
Altanka ogrodowa jest konstrukcją, która służy domownikom do relaksu. Jest ona również wyznacznikiem miejsca, w którym możliwe jest urządzanie różnego rodzaju przyjęć dla znajomych czy rodziny. Takie miejsce w ogródku to idealna opcja dla osób, marzących o prywatnej przestrzeni do odpoczynku i chcących urozmaicić architekturę przydomowego terenu.
Altana składa się przede wszystkim ze słupów oraz zadaszenia. Niekiedy ma ona również podłogę oraz ściany. Wybranie opcji całkowitej zabudowy zwiększa komfort przebywania na świeżym powietrzu, nawet w trakcie niezbyt korzystnych warunków pogodowych.
Jaką altanę wybrać?
Altanka ogrodowa, która posiada boczne ściany, umożliwia ochronę przed słońcem oraz wiatrem, a także stanowi pewnego rodzaju osłonę, gdy na dworze pada deszcz. Podłoga konstrukcji umożliwia natomiast wprowadzenie do środka mebli ogrodowych, takich jak stół i krzesła. Dzięki temu posiadają one stabilne podłoże, co ułatwia korzystanie z nich.
Altana ogrodowa z boczną zabudową jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie prywatność. Ściany sprawiają bowiem, że wnętrze staje się bardziej kameralne. To natomiast pozwala na utworzenie w konstrukcji idealnego kącika wypoczynkowego. Zabudowana altanka sprawia również, że cały ogród prezentuje się bardziej prestiżowo, wpływając na atrakcyjny wygląd całego terenu.
Altanka ogrodowa – jakie ściany wybrać?
Na rynku wyróżnia się wiele ścian, którymi obudowuje się altany ogrodowe. Różnią się one ze względu na kształt, materiał czy wzór. Jedne służą do całkowitego zasłonięcia wnętrza konstrukcji, inne posiadają specjalnie wyrzeźbione otwory. Ostateczny wybór należy podjąć, kierując się własnymi preferencjami.
Ściana z drewnianych desek
Drewno to najczęściej wykorzystywany materiał do produkcji altan ogrodowych. Jest to bowiem bardzo trwały surowiec, który dodatkowo idealnie komponuje się z roślinnością. W przypadku takich konstrukcji do zabudowy ściennej bardzo często używa się desek drewnianych. Stanowią one świetną ochronę przed wiatrem czy słońcem. Należy jednak pamiętać o ich regularnym czyszczeniu i impregnowaniu. Deski drewniane najczęściej wykorzystuje się w przypadku dużych altan ogrodowych, gdyż ze względu na specyficzny wygląd, mogą one delikatnie pomniejszać optycznie wnętrze konstrukcji.
Panele osłonowe
Wykorzystanie paneli osłonowych do zabudowania altanki ogrodowej to bardzo proste i szybkie rozwiązanie. Tego rodzaju elementy przybierają zazwyczaj kształt dekoracyjnych kratek. Na rynku dostępne są również wersje całkowicie szczelne. Można znaleźć warianty klasyczne, które posiadają proste i uniwersalne kształty, jak bardziej ozdobne, których górna część jest delikatnie zaokrąglona. Na rynku można spotkać także panele żaluzjowe. Te można dowolnie zamykać lub otwierać w zależności od potrzeb.
Drewniane kraty
Dość popularną opcją, na którą decyduje się spora część osób, jest zabudowanie altany za pomocą drewnianych kratek. Można zakupić gotowe kraty lub zdecydować się na ich samodzielne przymocowanie. Taka opcja umożliwia posadzenie roślin pnących, które z biegiem czasu będą stanowiły dodatkową osłonę wnętrza konstrukcji.
Mata z trzciny
Alternatywną wersją umożliwiającą uzyskanie ścianek altanki ogrodowej jest wykorzystanie maty trzcinowej. Jest ona dość łatwa w użytku i pozwala na szybkie zasłonięcie tego, co dzieje się wewnątrz architektury. Wykorzystując tego rodzaju materiał, należy jednak pamiętać o solidnym przymocowaniu go do słupów altany ogrodowej. W przypadku dużego wiatru mata może bowiem okazać się niezbyt wytrzymała.
Zasłonki
Osoby, które zdecydowały się na posiadanie altany ogrodowej bez ścian, bardzo często montują przy słupach zasłonki. Umieszczenie ich w konstrukcji wymaga jednak przyczepiania do niej specjalnych prowadnic bądź karniszy. To natomiast należy uwzględnić w trakcie przygotowywania projektu, przed budową altany ogrodowej.
Ściany altany ogrodowej – co jeszcze warto wiedzieć?
Należy pamiętać, iż altana ogrodowa ma służyć przede wszystkim jej właścicielom. Cały projekt powinien być dostosowany do ich potrzeb oraz specyfiki funkcjonowania w ogrodzie. Warto wiedzieć, że konstrukcja nie musi posiadać aż czterech ścian. Można na przykład zdecydować się jedynie na umieszczenie jednej lub dwóch osłonek bocznych. To zapewnia łatwy dostęp do wnętrza altany, jednocześnie zasłaniając najbardziej nasłonecznioną jej część.
Doskonałym rozwiązaniem jest przejrzenie gotowych projektów altan ogrodowych. Producenci zazwyczaj posiadają w ofertach bogaty wybór, który umożliwia znalezienie zarówno konstrukcji całkowicie zabudowanych, jak i tych, nieposiadających zabudowy ściennej. Niezależnie od decyzji, dobrze jest wybrać konstrukcję, która cechuje się wysoką jakością. Materiały, z jakich tworzone są altany, powinny wyróżniać się przede wszystkim odpornością na wilgoć czy inne zniszczenia.