Zależy Ci na tym, aby posiadać przydomową przestrzeń, w której będzie można spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi? Zastanawiasz się, jak powinien wyglądać proces tworzenia ogrodu? Dowiedz się, w jaki sposób należy zaprojektować takie miejsce krok po kroku oraz co zrobić, aby prezentowało się estetycznie i zapewniało jak najwięcej funkcjonalności.
Projektowanie ogrodu krok po kroku – od czego należy zacząć?
Ogród dla wielu osób stanowi dodatkowe pomieszczenie domowe. Pełni on funkcję salonu na świeżym powietrzu, w którym podczas sezonu wiosennego i letniego spędza się czas z przyjaciółmi i rodziną. Bardzo często służy on do wypoczynku i relaksu. Zapewnia także miejsce do zabawy, zarówno dorosłym domownikom, jak i dzieciom. Aby miejsce ogrodowe prawidłowo spełniało swoje funkcje, należy dokładnie przemyśleć jego rozplanowanie. Dobrze, jeżeli fundament będzie stworzony według profesjonalnych zasad, a cała przestrzeń wypełniona będzie potrzebnymi elementami. Cała aranżacja powinna być dostosowana do elewacji domu, a także wymiarów powierzchni działki. Ważny jest jednak nie tylko aspekt funkcjonalny ogrodu, ale także jego kwestie wizualne. Przydomowy teren powinien prezentować się atrakcyjnie, ponieważ pełni on wizytówkę domu. W odpowiednio zaprojektowanym ogrodzie, cechującym się wyjątkowo piękną aurą, odpoczynek staje się jeszcze przyjemniejszy.
Jak zaprojektować ogród?
Projektowanie ogrodu powinno odbywać się przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac remontowych. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie popełnienia nieprzemyślanych błędów prowadzących do złego rozsadzenia roślin czy nieprawidłowego rozmieszczenia architektury ogrodowej, które często skutkują koniecznością przeprowadzenia kosztownych rozbiórek. Czynności te są związane z odpowiednim przygotowaniem terenu oraz zamontowaniem specjalnych instalacji, których wykonanie na późniejszym etapie może generować sporo problemów. Przygotowanie wstępnego projektu pozwala na uwzględnienie wszystkich potrzeb domowników, a także specyficznych cech terenu, których wzięcie pod uwagę w trakcie tworzenia projektu jest niezbędne.
W trakcie projektowania ogrodu warto zaopatrzyć się w specjalny program, który ułatwia tę czynność. Można również wybrać usługę proponowaną przez architektów krajobrazu, którzy umożliwiają przygotowanie profesjonalnego szkicu ogrodu. Jest to znacznie droższe rozwiązanie, jednak zapewnia maksimum pewności, że projekt będzie uwzględniał wszystkie kwestie, jakie muszą być wzięte pod uwagę. Jeśli chce się rozplanować teren ogrodowy samodzielnie, najpierw należy dokładnie zmierzyć jego wymiary, a następnie rozplanować je w odpowiedniej skali. Już na tak początkowym etapie zakładania ogrodu, warto uwzględnić:
- elementy architektury ogrodowej,
- miejsca instalacji wodnych i elektrycznych,
- styl, w jakim ma być urządzona przestrzeń,
- roślinność, jaka będzie zdobić ogród,
- ogólne rozplanowanie terenu.
Zakładanie ogrodu – przygotowanie terenu i prace ziemne
Mając przygotowany projekt ogrodu, należy przejść do wykonywania prac. Pierwszym krokiem jest uporządkowanie całego terenu. Należy rozpocząć to od usunięcia wszelkich materiałów, jakie zostały po budowie oraz innych odpadów, w tym organicznych, które stanowią przeszkodę w przygotowywaniu fundamentów pod ogród. Nawierzchnię należy oczyścić tak, aby nadawała się ona do wykonywania prac ziemnych.
Rodzaj ziemi, jaki powinno się zastosować w ogrodzie, powinien być natomiast dostosowany do tego, jakie rośliny się w nim znajdą. Podłoże użyźnione idealnie sprawdzi się na terenach, w których planowane jest założenie warzywniaka, sadu czy gęstego trawnika. Żyzna ziemia wymieszana z obecną stwarza idealne środowisko do rozkwitu wielu pięknych roślin. Warto również sprawdzić odczyn gleby. Jeśli jest on zbyt kwaśny, to konieczne jest przeprowadzenie tzw. wapnowania.
Tworzenie ogrodu – zamontowanie instalacji
W trakcie tworzenia projektu ogrodu bardzo często uwzględniane są miejsca, w których będzie potrzebne odpowiednie oświetlenie. Do tego niezbędne jest rozprowadzenie instalacji elektrycznej. Dobrze, jeśli w ogrodzie zamontuje się kilka źródeł prądu. W takim przypadku w razie potrzeby nie będzie konieczności wykonywania większego remanentu ogrodu. Przewody zamontowywane są w specjalnych rurach osłonowych, które umieszczane są w ziemi na głębokość ok. 70 cm. W ogrodzie poza instalacjami elektrycznymi należy również umieścić systemy wodne, które służą do nawilżania powierzchni gleby oraz roślin. Jest to dość duża ingerencja w fundament ogrodu, dlatego prace te najlepiej zlecić profesjonalistom.
Jaką nawierzchnię podłoża wybrać do ogrodu?
W niektórych ogrodach poza powierzchnią jaką jest trawnik lub tą, na której sadzi się roślinność, znajdują się miejsca na ścieżki umożliwiające przemieszczanie się po ogrodzie. Do najczęściej wybieranych powierzchni utwardzanych, wykorzystywanych w ogrodach, zalicza się:
- kostkę brukową,
- kostkę betonową,
- kamień naturalny,
- żwir,
- cegłę.
Warto wybrać taki surowiec, który wpasuje się w klimat danej przestrzeni ogrodowej, a także stworzy spójną aranżację z elewacją domu.
Planowanie ogrodu – wybór dekoracji
W przestrzeni ogrodowej najbardziej widoczną częścią są wykorzystane dekoracje. Dotyczy to zarówno roślinności, jaka znajduje się w ogrodzie, jak i innych elementów ozdobnych. Powinny być one dostosowane do stylu, w jakim urządzona jest cała przestrzeń, jak i ogólnej aranżacji budynku mieszkalnego. Ważne, aby wszystkie elementy dekoracyjne były do siebie odpowiednio dopasowane, tak by tworzyć piękną, spójną całość.
Na jaki rodzaj architektury ogrodowej warto się zdecydować?
W ogrodzie możliwe jest wprowadzenie zarówno małej, jak i dużej architektury ogrodowej. Na większych terenach przydomowych można pozwolić sobie zarówno na jedno, jak i drugie. Do najpopularniejszej budowli, uznawanej jako duża architektura ogrodowa, zalicza się altany ogrodowe. Drewniane konstrukcje prezentują się w ogrodach bardzo estetycznie oraz umożliwiają domownikom spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Poza nimi, do urozmaicania przestrzeni, można wybrać również:
- drewniany plac zabaw dla dzieci,
- oczko wodne,
- pomnik,
- drewutnię,
- pergolę,
- murowany grill.
Zakładanie ogrodu – wybór roślin
Wybór roślinności, jaka ma się znaleźć w danej przestrzeni ogrodowej, powinien odbyć się na etapie planowania ogrodu. Jej sadzenie należy jednak wykonać na samym końcu. Oprócz wyboru kwiatów oraz krzewów, jakie mają znaleźć się w ogrodzie, należy zadbać również o odpowiedni rodzaj gleby, która jest niezbędna do prawidłowego wzrostu. W trakcie sadzenia roślin warto pamiętać o zasadzie, jaką jest zachowanie odpowiedniej kolejności roślin. Niskie kwiaty powinny znaleźć się z przodu, a wysokie z tyłu, dzięki temu wszystkie pędy będą dobrze widoczne. Pomiędzy kolorowymi roślinami warto zasadzić uniwersalną zieleń, która neutralizować będzie cały krajobraz.
Tak przygotowany ogród prezentuje się bardzo atrakcyjnie i zachęca do odpoczynku wśród zieleni. Rośliny w połączeniu z dekoracyjną architekturą ogrodową tworzą miejsce, które staje się najczęściej odwiedzaną przez domowników przestrzenią w czasie wiosny i lata. Dobrze zaprojektowany i założony ogród to bowiem najpiękniejsza wizytówka każdego domu.