Posiadając swój ogródek, musisz zadbać o wiele elementów. Przede wszystkim trzeba dopilnować, żeby wszystkie rośliny były zasiane w odpowiednim czasie, a następnie pielęgnować je odpowiednio, aby szybko zobaczyć pierwsze efekty swojej pracy. Jednak biorąc pod uwagę zmienność pór roku w Polsce, musisz dostosować wszystkie czynności do miesiąca, w którym pracujesz.
Sprawdź, kiedy sadzić poszczególne rośliny, żeby były zdrowe i piękne.
Dlaczego przestrzeganie miesięcy siania jest tak ważne?
Jeżeli przestrzegasz miesięcy, w których należy zasiać poszczególne rośliny, masz większą szansę na ich piękny wygląd i zdrowy rozwój. Część z nich potrzebuje określonych warunków lub czasu, żeby zakwitnąć. Jeżeli pilnujesz pór roku, możesz ze spokojem obserwować, kiedy Twoje warzywa zaczynają się pojawiać. Nie przemarzną ani nie zostaną przesuszone.
Jeżeli chcesz odpowiednio zadbać o swoje rośliny, przenieś wskazówki, które Ciebie dotyczą do kalendarza. W ten sposób możesz dokładnie rozpisać swój plan działania i przestrzegać go. Ułatwi Ci to ogromnie pracę, ponieważ nie musisz zaglądać do artykułu, a jedynie do swoich notatek.
Co robić w ogrodzie w styczniu?
Styczeń to najzimniejszy miesiąc w całym roku. Mogłoby się wydawać, że nic się w tym czasie nie dzieje. Jednak możesz zacząć wykonywać pierwsze prace, które przygotują Twój ogród na nadejście wiosny.
Przede wszystkim w tym czasie możesz wysiać do donic rośliny cebulowe i jednoroczne. Pamiętaj jednak, żeby nie wystawiać ich na mróz. Znajdź dla nich miejsce w zabudowie, gdzie jest ok. 10-15 st. Są to doskonałe warunki, które pozwolą im się powoli rozwijać.
Luty — czy coś musisz zrobić w ogrodzie?
Luty to miesiąc, który nie wymaga od Ciebie zaangażowania w sadzenie nowych roślin. Zajmij się tymi, które już posiadasz. Możesz bielić drzewa oraz przycinać suche gałęzie. Pamiętaj, żeby pozbywać się śniegu z miejsc, gdzie może on zniszczyć Twoją pracę.
Sprawdź, czym zająć się w marcu
W marcu cała przyroda powoli budzi się do życia i przygotowuje na ciepło. Możesz zrobić to również w swoim ogrodzie. Przygotuj nawóz dla roślin zasianych w styczniu. Możesz je rozsadzić, jeżeli zbyt mocno się rozrosły. Jednak jeszcze zaczekaj z przenoszeniem ich do gruntu, ponieważ w nocy mogą nadejść mrozy.
Skup się w tym miesiącu na drzewach i krzewach. Jeżeli chcesz cieszyć się nimi latem, dokładnie je do tego przygotuj. Pozbądź się suchych i zniszczonych gałęzi. Jest to również doskonały moment na sadzenie młodych drzewek. Pamiętaj o zabezpieczeniu ich, jeżeli nadejdą niespodziewane mrozy.
Wykaz prac ogrodniczych do zrobienia w kwietniu
Kwiecień to intensywny miesiąc dla ogrodnika. Możesz zacząć pełną pracę z roślinami. Przede wszystkim zajmij się różami. Pozbądź się tych uschniętych i wsadź nowe krzewy, które będą pięknie kwitły. Dodatkowo postaw na sadzenie zimnolubnych bylin w gruncie. Możesz również wykorzystać szklarnię dla gatunków, które preferują wyższe temperatury.
Teraz możesz wreszcie wysiać warzywa. Kwiecień, szczególnie jego druga połowa, to idealny miesiąc dla:
- kalafiora,
- rzodkiewki,
- pora,
- buraków,
- kapusty — jej wczesnych odmian.
Twój ogród zaczyna wyglądać coraz lepiej i przynosi Ci mnóstwo satysfakcji.
Na jakie rośliny jest dobry moment w maju?
W maju zaczyna się robić kolorowo i pięknie. Możesz wyciągnąć meble ogrodowe, żeby podziwiać efekty swojej pracy. W grządkach wysadź aksamitki, nasturcje i maciejki. One doskonale czują się w gruncie. Na balkonie lub tarasie postaw z kolei na duże donice ogrodowe, w których znajdą się pelargonie i surfinie. W tym momencie możesz usiąść, odpocząć i podziwiać naturę, która otrzymała od Ciebie pomoc podczas pracy.
W drugiej połowie maja zasadź pomidory i ogórki, żeby w sierpniu cieszyć się ich pysznym smakiem w sałatkach i obiadach.
Co kalendarz siewu warzyw mówi na temat czerwca?
Pod kątem kwiatów czerwiec to jeden z piękniejszych miesięcy. Możesz skupić się na rozsadzaniu roślin dwuletnich, szczególnie tych łąkowych. Pięknie wyglądają pośród trawy, która teraz rośnie bardzo szybko. Pamiętaj ją regularnie podcinać i kosić, żeby zadbać o jej prawidłowy wzrost.
Jeżeli uwielbiasz, gdy Twój ogród jest kolorowy przez większość roku, skup się na wysianiu roślin, które kwitną latem. Są to między innymi bratki i fiołki. Zorganizuj dla nich odpowiednie miejsce i dopilnuj, żeby nie zostały zniszczone.
Sprawdź, co robić w ogrodzie w lipcu
W lipcu możesz cieszyć się tym, na co pracujesz przez ostatnie miesiące. Jednak, jeżeli chcesz wiosną przyszłego roku podziwiać piękne rośliny rabatowe, wysiej je właśnie teraz. Potrzebują one trochę czasu, żeby wyrosnąć, dlatego lato jest optymalnym czasem na sadzenie.
Jeżeli zajmujesz się ogrodem warzywnym, jest to idealny moment na wysianie rzepy i marchewki. Będą idealne do rosołu i innych zup.
Sierpień to dobry moment na zbieranie warzyw
Sierpień to czas zbiorów. Możesz jeść wszystko to, co zostało zasiane w Twoim ogrodzie wiosną. Twoją kuchnię przyozdobią świeże owoce i warzywa, a Ty dostaniesz porządną dawkę witamin. Możesz sobie pogratulować świetnej pracy, jaka została wykonana przez ostatnie miesiące od początku roku.
Jeżeli chcesz jesienią cieszyć się kolorami na zewnątrz, wysiej cebulki kwiatów ozdobnych, które potrzebują nawet zaledwie kilku dni, żeby wyrosnąć.
Przygotuj ogród we wrześniu
We wrześniu czas przygotować ogród na zimne wieczory i mroźne noce. Możesz zasiać jeszcze tulipany i krokusy, ale wybierz do tego celu wyłącznie nasłonecznione miejsca. Dokładnie przykryj je ziemią, żeby miały szansę wyrosnąć. Pamiętaj, że możesz również zasiać mrozolubne rośliny jednoroczne, które zakwitną wiosną. Wówczas od razu, kiedy przyroda zacznie budzić się do życia, u Ciebie będzie pięknie i kolorowo.
Czym zajmować się w październiku?
W październiku możesz sadzić drzewa iglaste. Pamiętaj jednak, że jest to przede wszystkim czas zbiorów, m.in. dyni czy kabaczka oraz przygotowywania ogrodu do zimy. Upewnij się, że wszystkie elementy są odpowiednio zabezpieczone przed mrozami. Mogą one pojawiać się już w nocy, dlatego zbieraj na bieżąco wszystkie warzywa, które mogą zmarznąć.
Czy w listopadzie musisz zajmować się ogrodem?
Czy w listopadzie możesz siać rośliny? Prawdopodobnie nie przyniesie to żadnych rezultatów. Zmarznięta ziemia i mroźne noce dadzą się we znaki nawet najbardziej odpornym gatunkom. Skup się raczej na zabezpieczeniu swojego ogrodu i usuwaniu martwych liści z trawy, żeby nie dopuścić do pojawienia się grzyba.
Jak wygląda dbanie o Twój ogród w grudniu?
W grudniu zbieraj śnieg z drzew, żeby nie połamał gałęzi. Przygotuj się i odpocznij przed styczniem, kiedy to zaczynają się pierwsze prace w ogrodzie. Możesz sprawdzać stan swoich roślin i kontrolować, czy są odpowiednio zabezpieczone przed mrozem.
Prawidłowe przygotowanie się i działanie zgodnie z harmonogramem umożliwi Ci cieszenie się z pięknego ogrodu o każdej porze roku. Dodatkowo dobrze rozpisany plan ogranicza czas spędzony na obowiązkach do minimum.