Jak urządzić altanę ogrodową?
Altana ogrodowa to idealne miejsce do odpoczynku i relaksu. Często staje się również miejscem towarzyskich spotkań, a także warsztatem. Dowiedz się, jak urządzić altanę ogrodową, by była praktyczna i stanowiła ozdobny element całość ogrodu.
Altana ogrodowa – na co zwrócić uwagę?
Aby ogrodowe konstrukcje spełniały swoje funkcje, konieczne jest ich właściwe ustawienie w przestrzeni ogrodu, a także ich właściwa aranżacja. Pierwszym istotnym aspektem jest dopasowanie modelu do elewacji domu.
Spójna kolorystyka i styl sprawią, że altana będzie stanowiła przedłużenie domu, dzięki czemu z pewnością będzie dobrze prezentowała się w przestrzeni. Istotne jest również właściwe dopasowanie rozmiaru altany. Duża altana w małym ogrodzie może skutecznie zaburzyć przestrzeń i zdominować ogród. Zbyt mała altana może okazać się jednak. niewystarczająca, by pomieścić gości podczas towarzyskiego spotkania.
Właściwe miejsce
Kolejny bardzo istotny element, który ma kluczowy wpływ na praktyczność konstrukcji jest umiejscowienie altany. Powinna znajdować się ona w najbardziej zacisznym zakątku – z dala od ruchliwych ulic. Najlepiej wybrać takie miejsce, które jest dyskretne, spokojne i ciche. Altana jest bowiem obiektem, który służyć ma przede wszystkim wypoczynkowi. Dobrze, jeżeli znajduje się ona w bliskiej odległości od wejścia do domu.
Rodzaj altany
Istotny jest również rodzaj altany. Na rynku dostępne są zarówno modele otwarte, jak i zamknięte. Altana otwarta najczęściej wsparta jest na czterech drewnianych słupach, a dostęp do środka możliwy jest z każdej ze stron. Tego typu rozwiązanie oferuje znacznie więcej miejsca i świetnie sprawdzi się podczas biesiadowania.
Altany zamknięte skuteczniej chronią natomiast przed wiatrem czy deszczem. W ich wnętrzu można urządzić przytulne miejsce relaksu, w którym będzie można spędzać wolny czas nie tylko w ciepłe dni.
Aranżacja altany ogrodowej
Altana to miejsce, które łączy w sobie funkcje domu oraz ogrodu. Warto zatem ozdobić ją roślinami. Ażurowe słupy czy balustrady to idealne miejsce na bluszcz czy winorośl. Oprócz funkcji czysto dekoracyjnej, rośliny mogą stanowić również doskonałą ochronę przed wiatrem, deszczem, a także promieniowaniem słonecznym. Alternatywnym rozwiązaniem może być również zabezpieczenie altany specjalnymi materiałami, które nadadzą całości romantycznego charakteru.
Styl tradycyjny
Jednym z najbardziej popularnych pomysłów jest zaaranżowanie altany w sposób tradycyjny. Najważniejsze wyposażenie stanowią wówczas meble ogrodowe, które powinny być dopasowane wielkością do gabarytów altany. Dobrze sprawdzą się meble wykonane z drewna, ratanu, a także metalu.
Altana z grillem
Kolejnym pomysłem aranżacyjnym jest altana z grillem. To rozwiązanie lepiej sprawdza się w przypadku dużych obiektów, które mają wystarczającą ilość miejsca, na to, by ustawić grill w bezpiecznej odległości od mebli ogrodowych. Jeżeli decydujesz się na tego typu krok, zwróć uwagę na odpowiednią wentylację, a także solidną podłogę.
Styl skandynawski
Aranżacja, która wprawić może w błogi nastrój i sprawić, że ogrodowa altana stanie się prawdziwym azylem jest aranżacja w stylu skandynawskim. Drewniana altana w jasnych kolorach, w której wnętrzu znajdują się wygodne meble ogrodowe z dużą ilością poduszek to doskonałe miejsce na relaks i odpoczynek. Dodatkowe, delikatne oświetlenie sprawi, że wnętrze będzie przytulne i klimatyczne.
Styl nowoczesny
Altana w stylu nowoczesnym to propozycja dla osób, które nie do końca dobrze czują się w tradycyjnych wnętrzach bądź architektura ich domu i ogrodu nie pozwala na skorzystanie z tradycyjnych rozwiązań. Altana urządzona w stylu nowoczesnym to najczęściej przestrzeń, w które znaleźć można innowacyjne rozwiązania w stylu ogrodów zimowych, z których korzystać można przez cały rok. Altany tego typu to konstrukcje w pełni zamknięte. Stanowią doskonałe miejsce do odpoczynku nie tylko podczas lata. Przy odpowiednim ogrzaniu altany, mogą się w niej znaleźć nie tylko meble ogrodowe, ale i salonowe.
Styl egzotyczny
Altana ogrodowa w stylu egzotycznym pozwoli Ci przenieść się na słoneczne Bali nawet w środku nie do końca gorącego polskiego lata. Można urządzić ją wzorując się na altanach, które znaleźć można w letnich kurortach. Mowa tutaj o altanie otwartej z prowadnicami, które służą do przesuwania zwiewnych zasłon, które stanowią zarówno przepiękny element dekoracyjny, jak i chronią przed zbyt intensywnymi promieniami słońca.
Styl japoński
Coraz częściej w ogrodach spotkać można również altany utrzymane w stylu japońskim. Są to konstrukcje, które cechują się charakterystycznym wyglądem dachu, który nadaje konstrukcji lekkości i zwiewności. Najczęściej altany budowane są na planie kwadratu. Materiałami, które są najczęściej używane w japońskich altanach są: bambus, trzcina i słomach. Niestety, nie do końca mogą one sprawdzić się w polskich warunkach atmosferycznych, dlatego najlepiej jest użyć drewna i kamienia. We wnętrzu japońskich altan znaleźć można elementy jednoznacznie nawiązujące do orientalnej Azji. Charakteru niewątpliwie nadają niskie meble, przy których można spożyć posiłek na siedząco. Wokół konstrukcji powinna znaleźć się bujna roślinność. Japończycy bardzo cenią sobie kontakt z naturą.
Decydując się na wybór altany do swojego ogrodu, warto zastanowić się, który ze stylów jest najbliższy domownikom. Tylko w takiej przestrzeni możliwy jest skuteczny i przyjemny relaks.