Altana Kentucky

Jak urządzić altanę ogrodową?

Jak urządzić altanę ogrodową?

Altana ogrodowa to idealne miejsce do odpoczynku i relaksu. Często staje się również miejscem towarzyskich spotkań, a także warsztatem. Dowiedz się, jak urządzić altanę ogrodową, by była praktyczna i stanowiła ozdobny element całość ogrodu. 

Altana ogrodowa – na co zwrócić uwagę?

Aby ogrodowe konstrukcje spełniały swoje funkcje, konieczne jest ich właściwe ustawienie w przestrzeni ogrodu, a także ich właściwa aranżacja. Pierwszym istotnym aspektem jest dopasowanie modelu do elewacji domu.

Spójna kolorystyka i styl sprawią, że altana będzie stanowiła przedłużenie domu, dzięki czemu z pewnością będzie dobrze prezentowała się w przestrzeni. Istotne jest również właściwe dopasowanie rozmiaru altany. Duża altana w małym ogrodzie może skutecznie zaburzyć przestrzeń i zdominować ogród. Zbyt mała altana może okazać się jednak. niewystarczająca, by pomieścić gości podczas towarzyskiego spotkania. 

Właściwe miejsce 

Kolejny bardzo istotny element, który ma kluczowy wpływ na praktyczność konstrukcji jest umiejscowienie altany. Powinna znajdować się ona w najbardziej zacisznym zakątku – z dala od ruchliwych ulic. Najlepiej wybrać takie miejsce, które jest dyskretne, spokojne i ciche. Altana jest bowiem obiektem, który służyć ma przede wszystkim wypoczynkowi. Dobrze, jeżeli znajduje się ona w bliskiej odległości od wejścia do domu. 

Rodzaj altany 

Istotny jest również rodzaj altany. Na rynku dostępne są zarówno modele otwarte, jak i zamknięte. Altana otwarta najczęściej wsparta jest na czterech drewnianych słupach, a dostęp do środka możliwy jest z każdej ze stron. Tego typu rozwiązanie oferuje znacznie więcej miejsca i świetnie sprawdzi się podczas biesiadowania. 

Altany zamknięte skuteczniej chronią natomiast przed wiatrem czy deszczem. W ich wnętrzu można urządzić przytulne miejsce relaksu, w którym będzie można spędzać wolny czas nie tylko w ciepłe dni.

Aranżacja altany ogrodowej 

Altana to miejsce, które łączy w sobie funkcje domu oraz ogrodu. Warto zatem ozdobić ją roślinami. Ażurowe słupy czy balustrady to idealne miejsce na bluszcz czy winorośl. Oprócz funkcji czysto dekoracyjnej, rośliny mogą stanowić również doskonałą ochronę przed wiatrem, deszczem, a także promieniowaniem słonecznym. Alternatywnym rozwiązaniem może być również zabezpieczenie altany specjalnymi materiałami, które nadadzą całości romantycznego charakteru. 

Styl tradycyjny

Jednym z najbardziej popularnych pomysłów jest zaaranżowanie altany w sposób tradycyjny. Najważniejsze wyposażenie stanowią wówczas meble ogrodowe, które powinny być dopasowane wielkością do gabarytów altany. Dobrze sprawdzą się meble wykonane z drewna, ratanu, a także metalu. 

Altana z grillem

Kolejnym pomysłem aranżacyjnym jest altana z grillem. To rozwiązanie lepiej sprawdza się w przypadku dużych obiektów, które mają wystarczającą ilość miejsca, na to, by ustawić grill w bezpiecznej odległości od mebli ogrodowych. Jeżeli decydujesz się na tego typu krok, zwróć uwagę na odpowiednią wentylację, a także solidną podłogę. 

Styl skandynawski

Aranżacja, która wprawić może w błogi nastrój i sprawić, że ogrodowa altana stanie się prawdziwym azylem jest aranżacja w stylu skandynawskim. Drewniana altana w jasnych kolorach, w której wnętrzu znajdują się wygodne meble ogrodowe z dużą ilością poduszek to doskonałe miejsce na relaks i odpoczynek. Dodatkowe, delikatne oświetlenie sprawi, że wnętrze będzie przytulne i klimatyczne.