Wiosenne prace ogrodowe wielu osobom kojarzą się z ciężką i monotonną pracą. Wszelkie zadania związane ze sprzątaniem, upiększaniem, a także pielęgnowaniem ogródka mogą jednak przebiegać szybko, sprawnie i przyjemnie. Zazwyczaj jest to możliwe dzięki narzędziom ogrodniczym. Sprawdź, w które z nich warto się zaopatrzyć oraz w jaki sposób należy o nie dbać, aby mogły służyć przez wiele sezonów.
Jakie narzędzia ogrodowe przydają się na wiosnę?
Wiosna to pora roku, która od ogrodników wymaga najwięcej poświęcenia. W tym czasie przydomowy teren przygotowywany jest do sezonu, w którym pogoda pozwala na przebywanie na świeżym powietrzu. Wiosenne prace ogrodowe obejmują między innymi porządki związane z oczyszczaniem terenu po zimie i jesieni, a także naprawę ewentualnych szkód. Sezon ten wymaga również zadbania o starą roślinność oraz posadzenia nowej. Wykonanie wszystkich tych zadań nie byłoby możliwe bez zastosowania odpowiednich narzędzi ogrodowych. Ich wybór powinien być jak najbardziej przemyślany. Podczas zakupu pod uwagę warto wziąć cechy takie, jak:
- funkcjonalność,
- użyteczność,
- uniwersalność,
- jakość.
Ręczne narzędzia ogrodowe
Pielęgnowanie ogrodu jest związane z ingerencją zarówno w większą, jak i mniejszą roślinność. Prace w przydomowym terenie nie mogą odbyć się bez poręcznych narzędzi, usprawniających wykonywanie różnego rodzaju czynności. Do podstawowych elementów, traktowanych jako obowiązkowe, zalicza się przede wszystkim:
- grabki – na rynku ogrodniczym dostępne są zarówno grabie do trawy, jak i liści; występują w różnych rozmiarach, a poszczególne modele różnią się również ułożeniem zębów,
- szpadel – zazwyczaj jest wykorzystywana do miejscowego sadzenia kwiatów, a także tzw. spulchniania gleby,
- sekator – umożliwia przycinanie krzewów i gałęzi; zazwyczaj jest dostępny w kilku rozmiarach,
- nożyce – działają podobnie jak sekator, umożliwiając regulowanie długości liści oraz gałęzi w obrębie krzewów,
- pazurki ogrodnicze – przydają się do spulchniania ziemi oraz wyrywania chwastów.
Nie należy zapominać, że urzędowanie w ogrodzie to praca z ziemią, wodą oraz roślinnością. Do prac wiosennych warto założyć ubrania, których nie jest szkoda ubrudzić. Dobrze również posiadać rękawice ogrodowe, których zadaniem jest ochrona dłoni przed zabrudzeniami. Odpowiedni materiał sprawia, że na rękach nie pojawiają się pęcherze i odparzenia.
Narzędzia akumulatorowe, elektryczne oraz spalinowe
W ogrodzie przydatne są również większe narzędzia, które umożliwiają wykonywanie bardziej skomplikowanych czynności i prac na dużych terenach. Najczęściej są to urządzenia:
- akumulatorowe,
- elektryczne,
- spalinowe.
Elementem niezbędnym w każdym większym ogrodzie jest kosiarka. Dobrze zdecydować się na model z kilkustopniową skrzynią, a także elektrycznym rozrusznikiem. Zapewni to regulację parametrów w zależności od potrzeb oraz ułatwi koszenie trawy. Kosiarkę można zastąpić tzw. podkaszarką, która sprawdza się do pielęgnowania mniejszych terenów. Dociera ona również do trudno dostępnych przestrzeni. Można znaleźć modele, które umożliwiają wyrywanie chwastów i niepotrzebnych pędów krzewów. Prace ogrodowe usprawnia także specjalna piła, która doskonale sprawdza się do przycinania grubych konarów i gałęzi. Chcąc usunąć z terenu martwe liście, dobrze jest użyć tzw. dmuchawy.
Jak przechowywać narzędzia ogrodowe?
Wszystkie narzędzia ogrodnicze powinny być przechowywane w nieinwazyjny sposób, który zapewnia ochronę przed wszelkimi uszkodzeniami. Aby na metalowych elementach nie pojawiała się rdza oraz w celu uniknięcia szybkiego rozładowywania się elementów elektrycznych, sprzęt dobrze jest przechowywać w tzw. narzędziowni. Jest to budynek, który służy jako miejsce do magazynowania wszystkich materiałów i rzeczy potrzebnych do pielęgnacji ogrodu. Przydaje się zarówno w porach roku takich, jak zima czy jesień, jak i w trakcie wiosny i lata. Ważne, aby narzędziownia była jak najbardziej pojemna i przestronna. Najczęściej konstrukcję wykonuje się z drewna, dzięki czemu budynek idealnie komponuje się z całym otoczeniem. Świetnie sprawdza się sosna, która pasuje do zazielenionych terenów. Na rynku można znaleźć zarówno klasyczne domki drewniane na narzędzia, jak i bardziej ozdobne modele. Dla osób posiadających duże ogrody przydają się narzędziownie zestawione z garażem, altaną bądź wiatą. W takim przypadku konstrukcja posiada więcej niż jedno przeznaczenie.
Narzędziownia – jak urządzić?
Aby przechowywanie narzędzi ogrodniczych było jak najbardziej użyteczne, należy stosować się do kilku ważnych zasad. W środku pomieszczenia warto ustawić regały, stojaki oraz półki, które pozwalają na uporządkowanie wszystkich drobnych narzędzi i sprzętów. Dobrze jest również zawiesić kilka półek, na których możliwe jest rozłożenie drobniejszych elementów. Warto pamiętać o umieszczeniu w narzędziowni kilku pudełek, ułatwiających segregację poszczególnych akcesoriów ogrodniczych. Nie należy zapominać o zachowaniu sporej przestrzeni na przechowywanie większych rozmiarów sprzętów takich, jak np. kosiarka. W przypadku posiadania urządzeń wymagających podłączenia do prądu, należy pamiętać o zainstalowaniu gniazdek elektrycznych. Dobrze jest również zadbać o odpowiednie oświetlenie całej przestrzeni. Duże okna zapewniają znacznie lepszą widoczność, a także wpływają korzystnie na estetykę narzędziowni. Lampy sufitowe oraz boczne, z możliwością regulacji, sprawiają, że znalezienie potrzebnych materiałów nie sprawia większego problemu. Tak urządzona narzędziownia z pewnością ułatwi odnajdywanie wszystkich narzędzi, potrzebnych do wykonywania prac ogrodowych.